Podlasie pamięta o grudniowych rocznicach

W dniach 14 – 22 grudnia 1970 roku w wielu miastach Polski, a ze szczególną siłą w Trójmieście, Szczecinie i Elblągu odbyły się strajki i protesty przeciwko drastycznym podwyżkom cen żywności. Efektem wydarzeń, określanych mianem masakry na Wybrzeżu było 41 zabitych oraz 1164 rannych.Równie tragiczne były konsekwencje stanu wojennego, wprowadzonego 13 grudnia 1981 roku.

W sobotę, 12 grudnia br. kilkadziesiąt tysięcy obywateli, w tym wielu mieszkańców Południowego Podlasia, z białymi i czerwonymi różami przemaszerowało ulicami Warszawy w Wielkim Marszu w Obronie Demokracji i Wolności Mediów.

Uczestnicy uczcili pamięć ofiar stanu wojennego oraz złożyli kwiaty pod pomnikami wielkich Polaków – Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego oraz Wincentego Witosa. Sobotni marsz był również wyrazem protestu przeciwko skandalicznemu przeprowadzeniu wyborów samorządowych, naruszaniu wolności mediów i odchodzenia od demokratycznych standardów.

W Białej Podlaskiej o północy z piątku na sobotę Stowarzyszenie Młodych Demokratów po raz trzeci uczciło ofiary stanu wojennego, zapalając pod pomnikiem „Solidarności” znicze, tworzące napis: 13 XII – Pamiętamy.