Dlaczego pasterka odbywa się nocą?

Czym jest Pasterka? To pierwsza msza Świąt Bożego Narodzenia, odprawiana późnym wieczorem lub o północy z 24 na 25 grudnia. Poprzedzona zostaje wieczorem wigilijnym, oczekiwaniem i rozpamiętywaniem kolejnej rocznicy narodzin Pana Jezusa w gronie najbliższych. Kulminacyjnym momentem nocnego czuwania jest właśnie Pasterka.

W Polsce to jedna z najważniejszych bożonarodzeniowych tradycji. Ta Eucharystia otwiera oktawę liturgicznych obchodów związanych z tajemnicą Wcielenia, czyli przyjęcia przez Syna Bożego ludzkiej natury i Jego przyjścia na świat. Pasterka jest najważniejszym uroczystym momentem liturgii związanej z narodzinami Jezusa Chrystusa.

Jaki był początek?

Nazwa potoczna tej mszy pochodzi od pasterzy, którzy celebrowali w swoich modlitwach narodziny nowego Króla. Właśnie ubodzy pastuszkowie, którzy pilnowali swoich owiec, byli pierwszymi, którzy szli do Betlejem powitać Pana, a tę radosną nowinę ogłosił im anioł. Kierując się blaskiem betlejemskiej gwiazdy, bez trudu odnaleźli stajenkę, w której narodził się Chrystus.

Pierwsza pasterka odprawiona została w IV wieku przez papieża Grzegorza IV w replice betlejemskiej groty, odtworzonej na terenie obecnego Watykanu. Odprawiona została punktualnie o północy, była jedną z trzech mszy świętych, obok Mszy Anielskiej i Królewskiej. A każda z nich odnosiła się do hołdów składanych nowonarodzonemu Jezusowi przez pasterzy, aniołów i trzech króli.

Tradycja

Pasterka nie jest tylko tradycyjną mszą świętą. To wyjątkowe nabożeństwo daje nam wszystkim poczucie wspólnoty i szczęścia. Nie ma nic piękniejszego niż śpiewanie w nocy cudownych polskich kolęd. A dla dzieci to również wielka atrakcja, wiele z nich tej wyjątkowej nocy nie idzie spać, jak zwykle, ale przyłącza się do czuwania dorosłych. W kościele czeka ich olśniewający dziecięce oczy i wrażliwą duszę widok szopki. Warto tu dodać, że tradycję urządzania nie tylko szopki i jasełek, ale i pasterki zapoczątkowali u nas zakonnicy Franciszkanie.

Dla wielu z nas udział w Pasterce to przejaw patriotyzmu. Bowiem w czasach zaborów, hitlerowskiej okupacji czy stanu wojennego, obecność w kościele w noc wigilijną była przejawem i wielkiej odwagi, i wiary, że nadejdzie czas wolności.

Które z Pasterek w Polsce są ulubione przez wiernych?

Największym zainteresowaniem, od lat, cieszy się Pasterka na Jasnej Górze. Od wielu lat, niezmiernie, gromadzi się wtedy w Częstochowie wielotysięczny tłum.

Od kilkunastu lat także w kaplicy w grotach kopalni soli w Wieliczce odbywa się cudowna Pasterka. Górnicy wraz ze swoimi rodzinami schodzą ponad 100 metrów pod ziemię, aby we wspólnej modlitwie oczekiwać narodzin Zbawiciela i czuwanie zakończyć udziałem w niezwykłej Mszy Świętej.

W jakich innych krajach uczestniczą wierni w pasterce?

Oprócz Polski, najbardziej uroczyście Pasterka obchodzona jest w Austrii, Hiszpanii, niemieckiej Bawarii, Włoszech oraz Irlandii Północnej. Jest najważniejszym dla katolików nabożeństwem bożonarodzeniowym. Wielu zagranicznych gości, spędzających w Polsce Boże Narodzenie, zgodnie potwierdza, że udział w nocnym nabożeństwie był dla nich wyjątkowym przeżyciem.