Jak obchodzi się święta w innych krajach?

Nie tylko Polska, ale również inne kraje, przede wszystkim Francja i Włochy słyną z betlejemskich szopek. Francuzi do uroczystej kolacji zasiadają po mszy świętej. Wieczerza nie może odbyć się bez tradycyjnego, niezwykłego deseru Bûche de Noël, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „świąteczną kłodę”. Niemcy w szczególny sposób celebrują czas samego przygotowania do Świąt – adwent.

W wystroju domu obowiązują wieńce udekorowane czterema zazwyczaj czerwonymi świecami. Wigilia w Niemczech jest mniej uroczysta niż w naszych domach. Najważniejsze Święto przypada na 25 grudnia, a na stole króluje pieczona gęś, której spożywanie musi dać pierwszeństwo odpakowywaniu prezentów, przyniesionych przez Dzieciątko Jezus lub św. Mikołaja.

Świąteczny obiad, do którego zasiadają Włosi całymi rodzinami, trwa najczęściej do wieczora. To przede wszystkim czas oczekiwania na pasterkę. Kolację tego wyjątkowego dnia spożywa się przy choince i szopce, która jest budowana przez wszystkich członków rodziny. Szopkami ozdabiane są również kościoły, a nawet klatki schodowe.

W Portugalii dopiero po pasterce, Missa do Galo, zasiada się do wigilijnego posiłku. Tradycyjną potrawą jest dorsz, podawany z pieczonymi lub gotowanymi ziemniakami oraz kapustą. Popiół ze spalonego tego dnia drewna jest przechowywany do nadejścia pierwszej burzy, kiedy to wrzuca się go w ogień, co ma na celu ochronienie domostwa przed piorunami.

W Norwegii punktualnie o godz. 17 kościelne dzwony oznajmiają czas rozpoczęcia uroczystej kolacji wigilijnej. Norwegowie do dekoracji swojego otoczenia przygotowują się dość długo, bo wszystko włącznie z gankiem i ogródkiem musi wyglądać świątecznie. Istotnym elementem dekoracji są świece, które oprócz stołu znajdują się też w oknach, aby mógł je dostrzec zbłąkany wędrowiec.

W Anglii nie obchodzi się Wigilii, a pierwszy świąteczny posiłek przypada na pierwszy dzień świąt. Podczas uroczystej kolacji, Brytyjczycy zajadają się pieczonym indykiem z bakaliowym nadzieniem. Do brytyjskiej tradycji należy łamanie kości indyka. Osoba w której dłoni zostanie jej większa część, będzie miała będzie prawo do pomyślenia jednego życzenia.

Pod każdą szerokością geograficzną dzień Bożego Narodzenia jednoczy wszystkie chrześcijańskie rodziny.