Policja ostrzega: "Uaktywniają się oszuści"

Przestępcy sięgają także do powszechnie znanych wydawałoby się sposobów. W woj. lubelskim policjanci odnotowali dziesięć oszustw metodą „na wnuczka” oraz kilkanaście – na szczęście nieudanych – prób.

Nie odnotowano ich co prawda w naszym regionie, ale nie można zapominać o tym, że przed kilku laty w Białej Podlaskiej trzy oszukane w ten sposób panie w podeszłym wieku straciły łącznie prawie 50 tys. zł. Zwykle starsi ludzie są bowiem ofiarami przestępstw, których mechanizm zwykle jest ten sam.

Sprawcy działają najczęściej pod pozorem poważnego wypadku krewnego ofiary, jego choroby czy nagłej okazji kupna mieszkania, ale inwencja oszustów nie zna granic i powód wyłudzenia pieniędzy może być inny. Nieświadome ofiary przelewają pieniądze na wskazane konta bankowe (najczęściej założone na tzw. „słupa”), bądź przekazują podstawionym osobom – które potrafi ą podawać się nawet za policjantów.

Policjanci prowadzą kampanię informacyjną na ten temat m.in. podczas spotkań z klubami seniorów, czy też wśród pracowników banków i placówek zajmujących się przelewami pieniędzy. Funkcjonariusze apelują również do wszystkich obywateli o przestrzeganie osób najbardziej narażonych na takie oszustwa, bo groźbą jest utrata przez starszych ludzi wieloletnich oszczędności.