Tanecznym krokiem przez życie

Jako mała dziewczynka trafiła do Zespołu Pieśni i Tańca „Podlasiacy”, prowadzonego przez Andrzeja Kurasia i śp. Barbarę Kędrę.

– W grupie panowała wspaniały klimat. Zajęcia były zabawą i prawdziwą przyjemnością – wspomina Magda.

Zauroczona atmosferą w zespole zainteresowała tańcem swojego brata Marka, który wkrótce został jej tanecznym partnerem. – Pewnego dnia nikt nie mógł zaopiekować się naszym najmłodszym bratem Dawidem. Zabraliśmy go na zajęcia. Zaczął tańczyć i pozostał z nami w zespole – śmieje się Magda.

Rodzeństwo uczestniczyło w najbardziej prestiżowych konkursach i przeglądach, na których zawsze zdobywało czołowe lokaty, zawsze na podium, w tym tytuł Mistrza Polski. Z tych lat pozostały jako pamiątki dziesiątki statuetek, medali, dyplomów…

Instruktor tańca

W szkole średniej Magda wiedziała, jak będzie wyglądała jej dalsza życiowa droga. Wybrała studia na bialskiej Akademii Wychowania Fizycznego, gdyż tam właśnie działał zespół taneczny, z którym była związana. Studencki zespół tańca ludowego był dla Magdy kolejnym etapem szlifowania umiejętności, wielka przygodą, udziałem w licznych festiwalach, nie tylko w kraju. To był również czas poznawania i doceniania rodzimej kultury, jej piękna, bogactwa i niepowtarzalności. –W trakcie studiów zaliczyłam kurs instruktora tańca ludowego w Warszawie.

Chciałam związać się z tym, co znam, kocham i potrafi ę robić dobrze. Zapragnęłam swoją wiedzę i umiejętności przekazywać dzieciom – mówi Magda.Pierwsze pedagogiczne i instruktorskie kroki podejmowała w gminnych ośrodkach kultury. Obecnie jest instruktorką tańca ludowego w Bialskim Centrum Kultury.

Sukcesy podopiecznych

Magda nie mówi wiele o własnych sukcesach, nie przechwala się również osiągnięciami podopiecznych, choć jest czym! Każdy instruktor chciałby mieć takie efekty swojej pracy.

I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Tańców Polskich i II miejsce na Mistrzostwach Polski w Tańcach Polskich w Olsztynie 2010 roku zdobyła Agata Magier i Michał Morgunowicz (kategoria 7-9 lat). I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Tańców Polskich w Drohiczynie 2012 roku wytańczyli Marta Kozłowska i Bartosz Krasucki (kategoria 7-9 lat).

II miejsce wywalczyli Natalia Woroszyło i Dariusz Greger podczas Królewskiego Turnieju Tańców Polskich Wilanów 2013. III miejsce zdobyli Justyna Buczyło i Dominik Skoczeń (kategoria 13-15 lat) na Międzynarodowym Konkursie Tańców Polskich w Sokołowie Podlaskim 2014. – Sukcesy uskrzydlają, to fakt, jednak uczestnictwo w zajęciach tanecznych daje dzieciom i młodzieży znacznie więcej, niż tylko dyplom czy miejsce na podium – stwierdza Magda.

Dobrodziejstwo tańca

Dzieci uczestniczące zajęciach tanecznych mają zapewnioną znakomitą rekreację i zabawę, rozwijają ciało i ducha. – Poruszają się płynnie, z gracją, ale też nabierają pewności siebie, bo podczas pokazów trzeba przezwyciężać tremę – przekonuje Magda.

– Dzieci nasiąkają przywiązaniem do rodzimego folkloru, zwyczajów. Nabywają umiejętności nawiązywania kontaktów z innymi. To piękny proces wychowawczy, który warto przekazać młodym, tak jak mi przekazali go moi nauczyciele – zapewnia Magdalena Osmulska.