Nadbużańskie cuda w fotografii

Wernisaż wystawy poplenerowej „Podlaski przełom Bugu 2014”, jaki miał miejsce 23 stycznia w BCK zainaugurowały dwie prezentacje multimedialne, stanowiące wprowadzenie w niepowtarzalny klimat nadbużańskiej przyrody.

Ta rzeka przyciąga nie tylko polskich turystów, artystów i naukowców różnych dziedzin. Cóż niezwykłego oferuje ta rzeka? Natura szczodrze obdarzyła nadbużański krajobraz wyjątkowym bogactwem fauny i flory. Bug stanowi ponadto swoistą granicę dwóch kultur: Wschodu i Zachodu, co znajduje odzwierciedlenie w architekturze świeckiej i sakralnej. W nadbużańskim Janowie Podlaskim znajduje się również słynna w świecie stadnina koni arabskich i tę właśnie miejscowość wybrali fotograficy jako bazę wypadową ubiegłorocznego pleneru „Podlaski przełom Bugu”.

Praca i relaks

W plenerze udział wzięło polskich 35 fotografików oraz dwoje artystów z Ukrainy. Małgorzata Piekarska z Fotoklubu Podlaskiego uczestniczyła we wszystkich 19 dotychczasowych warsztatach. – To ogromna przyjemność skupić się nad tym, co lubi się robić. Plener to również znakomity wypoczynek i relaks.

Przyjeżdżają tu wspaniali ludzie, którzy dobrze się znają, znakomicie współpracują i tworzą niepowtarzalna atmosferę – podsumowuje pani Małgorzata.

Każdy kolejny plener jest odkrywaniem ciekawych miejsc i okazją do spotkań z mieszkańcami nadbużańskich okolic. To także okazja do wymiany doświadczeń oraz do poznania nowych trendów i technik w fotografice w trakcie warsztatów, prowadzonych przez profesjonalistów.

Pejzaż i ludzie

Mimo, że impreza odbywa się od 19 lat, bierze w niej udział kilkudziesięciu fotografów, każda kolejna wystawa poplenerowa jest inna od poprzedniej. Odkrywa na nowo nadbużańskie pejzaże, przyrodę i ludzi. Mieczysław Wieliczko (Olsztyn) i Ievgenii Boyarchuk (Łuck, Ukraina) skierowali swoje obiektywy na nadbużańskie drzewa. Urodę ginącej architektury wiejskiej, a zwłaszcza typowe jedynie na kresach wschodnich spotykane zdobienia okiennic utrwalili Irena Gałuszka (Rzeszów) i Stanisław Orłowski (Zamość).

Janowskie konie w galopie, i te pasące się na łąkach prezentują Adam Krasuski (Siedlce), Mieczysław Cybulski (Warszawa), Mariusz Hertmann (Kalisz). Na rzekę i mieszkańców nadbużańskich terenów skierowali obiektywy swych aparatów Aleksander Skums (Siedlce), Franciszek Kupczyk (Kazimierz Biskupi), Tadeusz Żaczek i Adam Trochimiuk (Biała Podlaska). Wystawa poplenerowa „Podlaski przełom Bugu 2014”, Bialskie Centrum Kultury, ul. Warszawska 11, Galeria I piętro „Strefa sztuki”. Ekspozycja dostępna będzie do 17 lutego br.