Nie tylko dla urody, ale i zdrowia

Bywała niezastąpiona przy leczeniu owrzodzeń skóry i zwalczaniu pasożytów jelit, dezynfekowała jamę ustną, działała moczopędnie, stąd polecano ją przy chorobach nerek.

Rzeżucha, bogata w witaminy i najważniejsze pierwiastki (żelazo, magnez) polecana jest palaczom, osobom osłabionym po kuracji antybiotykowej, dzieciom, kobietom w ciąży, osobom cierpiącym na bronchit, dolegliwości reuma- tyczne, choroby wieńcowe, zaburzenia krążenia oraz zagrożone osteoporozą. Powinny zajadać się rzeżuchą również ludzie, którzy nie tolerują mleka i jego pochodnych, ponieważ jest ona pod względem zawartości wapnia, ustępuje jedynie orzechom laskowym. Powinni po nią sięgnąć także chorzy na cukrzycę, bowiem obniża poziom cukru we krwi, a zawarty w niej chrom pomaga w prawidłowej pracy trzustki.

Wcierany w skórę sok z rzeżuchy nie tylko rozjaśnia cerę, ale również usuwa przebarwienia, plamki pigmentowe, leczy także trądzik i inne dermatologiczne dolegliwości. Ma również zastosowanie na początku przeziębienia: wystarczą dwie łyżki miodu i wyciśnięty sok z połówki cytryny, zmieszane z jedną łyżką drobno posiekanej rzeżuchy. Taką miksturę, należy jeść przynajmniej dwa-trzy razy dziennie. Rzeżucha też odchudza! Wystarczy ściąć ok. łyżki listków naszej roślinki i zalać je szklanką wrzątku. Po kilku minutach po zaparzeniu, odcedzamy i pijemy dwa razy dziennie po pół szklanki. Tekst i