Cześć i chwała bohaterom

Zainicjowane w 2013 roku przez Fundację „Wolność i Demokracja” Biegi Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędą się w 81 polskich miastach, w tym w Parczewie i Białej Podlaskiej. Uczestnicy biegów, którym patronuje Fundacja Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie”, otrzymają pamiątkowe koszulki, a na mecie – okolicznościowe medale.

W trakcie obu imprez prowadzona będzie zbiórka pieniędzy na budowę szkoły z polskim językiem wykładowym w Łanowicach na Ukrainie, im. Franciszka Niepokólczyckiego. Uroczystości upamiętniające bohaterów podziemia niepodległościowego odbędą się również w Radzyniu Podlaskim i w Dębowej Kłodzie.

Biała Podlaska

Uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczną się już 27 lutego. W Bialskim Centrum Kultury (ul. Warszawska 11) odbędzie się o godz. 18 konferencja naukowa, podczas której prelekcje o powojennym podziemiu na Podlasiu wygłoszą dr Mariusz Bechta oraz Paweł Sudewicz.

1 Marca uroczystości rozpoczną się o godz. 11 u zbiegu ulic Krótkiej i Budkiewicza przy tablicy poświęconej zamordowanym i więzionym żołnierzom, gdzie odbędzie się Apel Poległych, a następnie przemarsz do Zakładu Karnego przy ul. Prostej, skąd biegacze wystartują do wyścigu na dystansie 1963 m. Po biegu otwarta zostanie na murach i w świetlicy ZK wystawa poświęcona podziemiu niepodległościowemu na terenie powiatu bialskiego, a o godz. 13 – koncert pieśni patriotycznych.

Parczew

O godz. 13 odbędzie się w Parczewie Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z dystansem 750 m zmierzą się uczniowie szkół podstawowych, z dystansem 1963 m oraz 5000 m – biegacze starsi. O godz. 14.20 rozpocznie się w Sali Urzędu Miejskiego koncert pieśni patriotycznych i rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla dzieci. Zwycięzcy biegów uhonorowani zostaną dodatkowymi nagrodami, w wśród wszystkich uczestników rozlosowane będą atrakcyjne upominki.

Radzyń Podlaski

1 marca br. już po raz drugi ulicami Radzynia przejdzie Marsz Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12.15 mszą świętą w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, po której uczestnicy przemaszerują do Pałacu Potockich, składając po drodze kwiaty pod tablicą upamiętniających pomordowanych i więzionych w ubeckiej katowni przy ul. Warszawskiej. 

W Pałacu Potockich o godz. 15.30 rozpocznie się wernisaż wystawy „Radzyń Wyklęty”, na której prezentowane będzie uzbrojenie i militaria (m.in. partyzanckie karabiny maszynowe MG-34, o których pisaliśmy w poprzednim wydaniu „Tygodnika”).

2 marca br. o godz. 18 w sali kina Oranżeria odbędzie się spektakl audowizualny – diaporama p.t. „Areszt Urzędu Bezpieczeństwa w Radzyniu Podlaskim” autorstwa Dariusza Magiera i Pawła Żochowskiego. Wstęp wolny.

Dębowa Kłoda

Uroczystości Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych rozpoczną się o godz. 8.15 złożeniem kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych w Lasach Parczewskich. O godz. 9 w kaplicy w Białce odprawiona zostanie msza św. Po zakończeniu uroczystości o godz. 11.30 wójt Radosław Kozak zaprasza na integracyjne spotkanie przy małym poczęstunku.