Przygotowania do świąt już trwają

Janów Podlaski przygotowuje się już do Świąt 

To już druga edycja konkursu wielkanocnego w Janowie Podlaskim. Wszyscy, którzy pragną pochwalić się swoimi artystycznymi zdolnościami mogą zgłosić swoje prace o tematyce Wielkanocnej do tegorocznej edycji konkursu. Prace zostaną zaprezentowane 19 marca o godz. 14. w sali konferencyjnej Gminnego Ośrodka Kultury w Janowie Podlaskim, przy ul. 1-go Maja 13. Wyłonieni laureaci konkursu, oficjalnie wezmą udział w II Powiatowym Przeglądzie Tradycji Wielkanocnych w Sosnówce.

Na zakończenie przeglądu będzie możliwość zakupu wybranych rękodzieł artystycznych w dniach od 27 do 28 marca w poczekalni przystanku autobusowego w Janowie Podlaskim. Nie zabraknie przepięknych stroików, palm, pisanek oraz przepysznych wypieków wielkanocnych. Serdecznie zapraszamy! Dodatkowe informacje uzyskamy pod nr tel.: 83 341 30 89 

Informacje także na: http://www.janowpodlaski.pl wraz ze szczegółowym regulaminem konkursu. 

Konkurs na pisankę wielkanocna i palemkę 

Do 25 marca trwa wielkanocny konkurs na własnoręcznie wykonanie pisanki lub palmy wielkanocnej, organizowany przez gminę Piszczac. Konkurs jest dla wszystkich, a prace zostaną ocenione w dwóch kategoriach, jako zgłoszenie indywidualne bądź zespołowe. Organizator wymaga jednak zastosowania naturalnych materiałów – np. suchych kwiatów i innych roślin, tradycyjnie występujących na naszym terenie do wykonania palemek. 

Ogłoszenie wyników wraz z rozdaniem nagród odbędzie się 29 marca w sali kolumnowej Urzędu Gminy. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w konkursie. Kontakt z organizatorem: pani Aneta Buczyńska, Urząd Gminy w Piszczacu, 83 377 80 18 lub 513 010 017. Informacje także na: http://www.piszczac.pl wraz ze szczegółowym regulaminem konkursu. 

——–

Dzień Kobiet – koncert w Radzyniu Podlaskim

O Dniu Kobiet pamięta również Radzyń Podlaski, zapraszając na uroczysty koncert p.t. „Najpiękniejsze piosenki o… miłości” i to nie tylko panie. W repertuarze m.in. utwory Kaliny Jędrusik, Sławy Przybylskiej czy Mieczysława Foga, a na scenie wystąpią artyści z Krakowa.

Dla przypomnienia, Dzień Kobiet obchodzimy corocznie dnia 8 marca, a święto to ma swoje tradycje w Polsce od blisko 22 lat. Ustanowiono go w innych krajach w roku 1910, jako podkreślenie pozycji kobiet, szacunku dla nich wraz upamiętnienia ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Pamiętajmy o życzeniach i symbolicznym kwiatku tego dnia dla bliskich naszych sercu, kobiet. Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym koncercie. Bilety w cenie 10 zł są do nabycia w Radzyńskim Ośrodku Kultury, przy ul. Jana Pawła II 4; w godz. 08:00 – 16:00.

Informacje także na: http://www.rokradzyn.pl Dzieci nie muszą się nudzić w sobotę

Radzyński Ośrodek Kultury zaprasza dzieci i młodzież do udziału w zajęciach w każdą sobotę, gdzie w czasie kreatywnych spotkań będą miały niepowtarzalną okazję m.in. do samodzielnego wykonania ukochanej poszewki na poduszkę, własnego notesu, czy stworzenia niepowtarzalnych ozdób i dekoracji wielkanocnych. "Daję młodym twórcom dużą swobodę w wyborze techniki i sposobu realizacji poszczególnych projektów.

Początki bywają trudne, ponieważ rękodzieło wymaga uwagi i cierpliwości, ale za to efekty są powodem do ogromnej satysfakcji"- zachęca instruktorka z Radzyńskiego Ośrodka Kultury. Organizator warsztatów zapewnia część materiałów do zajęć, a wszelkie szczegóły i zapisy pod nr tel.: 697 352 892 lub 83 352 73 14. Pamiętajmy o tym, że każde dziecko czuje potrzebę tworzenia, a to jest niezbędne do wyrażenie emocji, a przede wszystkim do wyrażenia samego siebie. Serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach!

Sobota w godz. 13:00 – 15:00, Warsztaty plastyczno-rękodzielnicze w Radzyńskim Ośrodku Kultury, ul. Jana Pawła II 4, Radzyń Podlaski

Informacje także na: http://www.rokradzyn.pl

——–

10 marca – Dzień Mężczyzn

Według większości kobiet, świętowanie Dnia Mężczyzn powstało po licznych protestach panów, że nie mają oni swojego dnia w kalendarzu. Nie należy mylić daty 10 marca z obchodzonym Dniem Chłopaka, który przypada 30 września. Już od blisko 16 lat, Dzień Mężczyzn, funkcjonuje na świecie jako święto i obchodzone jest na innych kontynentach, 19 listopada. Z kolei u nas przyjęto datę świętowania dnia panów dwa dni po Święcie Kobiet. Może pora, aby zostało ono wpisane na stałe w naszym kalendarzu?

Jak świętujemy ten dzień w Polsce?

Nie ma w Polsce zwyczaju obchodzenia Dnia Mężczyzn, ale z roku na rok, coraz częściej słyszymy o tym dniu. 10 marca nie jest przypadkową datą tego nietypowego święta, bowiem tego dnia obchodzimy w Kościele katolickim Święto Czterdziestu Męczenników z Sebasty. Pamięć tych męczenników czczona jest podczas wielkiego postu również w Kościele prawosławnym.

Czego życzyć tego dnia panom pytamy w sondzie ulicznej czytelników „Tygodnika Podlaskiego”.

– Czy słyszał Pan o Dniu Mężczyzn? – pytam Tadeusza Zaniewicza, emeryta z Międzyrzeca Podlaskiego. – Nie słyszałem nigdy w życiu, o Dniu Kobiet, tak, ale o Dniu Mężczyzn przenigdy! W moim wieku, to już za bardzo nie ma co świętować, ale jak bym dostał życzenia od ładnej kobietki, to mógłbym nawet codziennie obchodzić takie święto – dodaje z uśmiechem pan Tadeusz. – I chociaż jeszcze „cmok” w policzek. Czego trzeba więcej?

– Tak, od jakiegoś roku, prawda Tomek? – szuka potwierdzenia swych słów u kolegi, Roman Zieliński, student AWF w Białej Podlaskiej. – Dziewczyny z grupy pamiętają o 10 marca. Dostajemy życzenia, po lizaku w kształcie serca i przy okazji dziewczyny proszą wykładowców, oczywiście kobiety, abyśmy tego dnia nie podchodzili do żadnych zaliczeń.

– Fakt, w ubiegłym roku upiekło mi się zaliczenie z anatomii, do którego kompletnie się nie przygotowałem – dodaje pan Tomek. – Ciekawe co będzie w tym roku? – śmieją się obydwaj.

Nawet jeżeli nowy w kalendarzu „męski dzień” nie jest komercyjnym świętem, czy tego do końca chcemy, czy nie – jest doskonałą okazją nie tylko do złożenia życzeń, czy wręczenia symbolicznego prezentu, ale przede wszystkim to czas na uśmiech i wyjątkowe potraktowanie mężczyzn.

——-

5 marca – Dzień Teściowej – kolejna kartka z kalendarza nietypowych świąt

W latach osiemdziesiątych XX wielu ustanowiono dzień 5 marca, jako Dzień Teściowej. Po raz pierwszy obchodzony był we Francji. Skąd wziął się pomysł na celebrację takiego święta? Przede wszystkim z chęci wyrażenia szacunku i miłości do teściowych.

Po wielu latach zwykłego medialnego rozpowszechniania tego dnia, jest w wielu miejscach traktowany jako ważne rodzinne święto. W Stanach Zjednoczonych ma swoją datę 4 października, od blisko 13 lat. Nawet jeżeli nie wszystkie rzeczy pochodzące z Zachodu warte są powielania – ten dzień warto wpisać do kalendarza.

Nasze teściowe

Święto to zagościło w Polsce na dobre pod koniec lat ‘80, ale dopiero niedawno zyskało szerszy rozgłos. Pamiętajmy o tym, że teściowa to mama osoby, która pokochaliśmy i poślubiliśmy.

Przeważnie to ona angażuje się w wychowanie naszych dzieci i staje się tym samym ukochaną babcią naszych pociech, pełną poświęcenia również dla nas samych. Pomyślmy o niej, tego dnia i podziękujmy za codzienną obecność przy nas