Po prostu wychowawca

Janusz Wlizło urodził się w Radzyniu Podlaskim i z rodzinnym miastem związał swoje dorosłe życie. W latach młodzieńczych zafascynował się wschodnią sztuką walki taekwon-do. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Gdańsku oraz kurs trenerski. W Radzyniu rozpoczął pracę jako nauczyciel wychowania fi zycznego i założył radzyńską Akademię Taekwon-Do, która dla jej adeptów stała się wielką przygodą i oknem na świat.

Wlizło wychował m.in. 111 mistrzów Polski oraz 9 mistrzów świata. – Zawsze starałem się wdrażać młodych ludzi do poszukiwania własnej drogi i zaangażowania w to, co się robi. Pokazywałem własnym przykładem, że mieszkaniec Radzynia Podlaskiego nie ma powodów do kompleksów, a wręcz przeciwnie – może i powinien być dumny ze swojego miasta i kraju – tłumaczy.

Otwartość na świat i ludzi

Drugą wielką pasją trenera jest fotografia. Przez wiele lat był ofi cjalnym fotorefot. Janusz Wlizło porterem polskiego związku Taekwon- -Do. Swoim doświadczeniem dzieli się z młodym pokoleniem pasjonatów fotografi i w Klubie Miłośników Fotografi i „Zoomik”.

Jego podopieczni zdobyli już cenne nagrody i mieli swoje wystawy w wielu polskich miastach oraz na Węgrzech. Janusz Wlizło zainicjował wiele ciekawych przedsięwzięć na rzecz społeczności radzyńskiej – budowę boisk parkowych, siatkarskie piątki na sali „jedynki”, założył UKS Spartakus. Angażował się w prace Radzyńskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Ósmy Kolor Tęczy” i Ogólnopolskiej Fundacji „Dr Clown”. Napisał i skomponował piosenkę, która stała się ofi cjalnym hymnem tej organizacji.

Radzyń i Rodzina

Po założeniu rodziny Janusz Wlizło postanowił więcej czasu poświęcić własnym dzieciom. Akademie Akademię Taekwon- Do przekazał w godne ręce swojego podopiecznego Tomasza Ciężkiego. – Zajmując się córeczkami wymyślałem im logiczne gry, zachęcające do myślenia i poszukiwania rozwiązań – mówi Janusz Wlizło.

Takie były początki gry strategicznej, którą nazwał „Conceptus”. Plansza gry przypomina tablicę z 30 kamieniami, a jej treść nawiązuje do historii Radzynia Podlaskiego. Zainteresowała już ona liczne grono dzieci, młodzieży i dorosłych. – Wszyscy starają się pomoc w jej wdrożeniu.

Grę pięknymi baśniowymi obrazami zilustrował nasz wspaniały artysta Arek Kulpa, a Tomasz Wojtaś skomponował do gry oryginalną muzykę – opowiada Wlizło. Już wkrótce „Conceptusa” będzie można kupić w internecie. Radzynianie pokochali tą nową formę spędzania wolnego czasu, a projekt wspierają miedzy innymi lubelski kurator oświaty oraz Departament Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego. – Gra będzie trwałą formę promocji, naszego miasta. W maju w Pałacu Potockich, odbędzie się pierwszy Puchar Świata w „Conceptusie” – cieszy się Janusz Wlizło.