V rocznica katastrofy smoleńskiej na Podlasiu

10 kwietnia 2010 r w Smoleńsku rozbił się samolot, którym podróżowali na uroczystości katyńskie prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką, Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie, dowódcy wszystkich rodzajów polskich Sił Zbrojnych, parlamentarzyści, duchowni, reprezentanci organizacji kombatanckich. Nikt nie uszedł z życiem z tej największej katastrofy, która dotknęła Polskę po II wojnie światowej.

W wielu miastach naszego kraju Polacy zgromadzą 10 kwietnia br. się na uroczystościach upamiętniających piątą rocznicę tragedii smoleńskiej.

Biała Podlaska

Uroczystości bialskie rozpoczną się w piątek 10 kwietnia o godz. 9 mszą św. w kościele pw. św. Antoniego (ul. Narutowicza 37). Po mszy na dziedzińcu kościoła, pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy, a wśród nich gen. Andrzeja Błasika i stewardesę, bialczankę Barbarę Maciejczyk, odbędzie się wspólna modlitwa, przemówienia okolicznościowe i złożenie kwiatów.

O godz. 11 w sali Wod – Kanu (ul. Narutowicza 35 A) rozpocznie się spotkanie z posłem na Sejm RP Jackiem Sasinem, b. zastępcą szefa kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Po spotkaniu wyświetlony będzie film „Mgła” – pierwszy polski film o katastrofie w Smoleńsku.

Międzyrzec Podlaski

Delegacje Ruchu Społecznego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Prawa i Sprawiedliwości spotkają się 10 kwietnia o godz. 8.41 przed tablicą upamiętniającą tragiczne wydarzenia, która znajduje sie na placu przy kościele św. Józefa (ul. Staromiejska 11).

O godz. 11 zaplanowano Bieg Pamięci na dystansie 1000 m ulicą Lecha Kaczyńskiego, start od strony ul. Drohickiej: organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich chętnych. O godz. 18 w kościele św. Józefa odprawiona zostanie msza święta w intencji ofiar katastrofy, a po niej odbędzie się Apel Poległych.

Radzyń Podlaski

Uroczysta msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej odprawiona zostanie w piątek, 10 kwietnia o godz. 18 w kościele pw. św. Anny (ul. Błogosławionych Męczenników Podlaskich 12). Po Mszy z koncertem pieśni patriotycznych wystąpi zespół „Wrzos”.