Nasz papież, nasz święty

– Gdy dotarła do mnie wiadomość, że kardynał Karol Wojtyła został papieżem zawstydziłem się, że nic o nim nie wiem. Postanowiłem to zmienić. Zacząłem gromadzić książki, albumy, grafi ki, medale, słowem: wszystko, co wiąże się z Watykanem i naszym papieżem. Kolekcjonuję przede wszystkim wydawnictwa poświęcone Ojcu Świętemu: książki, czasopisma, walory filatelistyczne, pocztówki, ekslibrisy, medale, plakaty. Moja kolekcja liczy obecnie kilka tysięcy eksponatów – opisuje Szczepan Kalinowski.

Czterech na rowerze

Człowiek o takich zainteresowaniach musiał odwiedzić Wieczne Miasto. Szczepan Kalinowski pierwszą pielgrzymkę do Watykanu odbył wspólnie z kolegami czteroosobowym rowerem. Oryginalna konstrukcja bicykla wzbudzała ogromne zainteresowanie wśród turystów z całego świata. Nie tylko ta pielgrzymka, ale i kolejne stanowiły znakomitą okazję do wzbogacania kolekcji o kolejne eksponaty.

– Podczas pobytu w Wiecznym Mieście uzupełniłem swoją kolekcję związaną z pontyfikatem Jana Pawła II. Zdecydowałem się na zakup kilku kopert FDC wydanych przez pocztę watykańską oraz jednej książki. Wydałem na to równowartość swoich miesięcznych zarobków – wspomina autor kolekcji. Zwiedzając Watykan historyk uświadomił sobie, że znajduje się w wyjątkowym miejscu: niezwykła aura, wyjątkowi ludzie i niepowtarzalna architektura. – Watykan to nie tylko papież, nie tylko centrum Kościoła, to dwa tysiące lat historii – stwierdza Kalinowski.

Prelekcje i wystawy

Historyk Szczepan Kalinowski swoją wiedzą dzieli się z innymi. Opracował antologię „Unici w poezji polskiej”. Publikacja ukazała się w serii „Biblioteczka Bialska” i została zadedykowana – w podziękowaniu za beatyfi kację unitów z Pratulina – Ojcu Świętemu. Osobie św. Jana Pawła II Kalinowski poświęcił kilka artykułów i wielokrotnie na falach Katolickiego Radia „Podlasie” przypominał związki papieża z naszą diecezją.

– Byłem organizatorem pięciu edycji Dni Kultury Chrześcijańskiej w powiecie bialskim. Wygłosiłem kilkadziesiąt prelekcji poświęconych nauczaniu Jana Pawła II i zabytkom Watykanu – podsumowuje swoją działalność popularyzatorską Szczepan Kalinowski. 

Z własnych zbiorów przygotował kilkadziesiąt okolicznościowych wystaw, m. in. w Siedlcach, Białej Podlaskiej, Radzyniu, Parczewie, Serpelicach, Wisznicach, Chełmie, Krasnymstawie, Łukowie oraz w sanktuariach diecezji siedleckiej: w Kodniu, Leśnej Podlaskiej i w Woli Gułowskiej. Zbiory te służyły również i służą studentom bialskich uczelni, przygotowujących prace dyplomowe.