Najwyższy czas na PIT

Mamy jeszcze dwa tygodnie na to, by rozliczyć się z fi skusem i złożyć zeznanie podatkowe za rok 2014. Nie odkładajmy wizyty w Urzędzie Skarbowym lub wysłania formularza pocztą na ostatnią chwilę. Skazujemy się na stanie w kolejkach i ryzyko błędów, które zmuszą nas do korekty zeznania. Pamiętajmy jednak, że przekroczenie terminu 30 kwietnia na złożenie PIT grozi wysokimi karami pieniężnymi. Lepiej więc złożyć niepełne lub przybliżone w danych zeznanie, niż nie zrobić tego w ogóle.

Jeśli nie czujemy się na siłach lub nasze zeznanie jest skomplikowane, w tym roku można skorzystać z fachowej pomocy.

Wypełnij PIT z Caritas

PIT-y można rozliczyć codziennie od poniedziałku do piątku (do 30 kwietnia) w godzinach od 8 do 14 w Ośrodku Misericordia Caritas, Centrum Integracji Społecznej w Białej Podlaskiej przy ul. Warszawskiej 15. Pomocą służą uczestnicy sekcji fi nansowo- księgowej Centrum Integracji Społecznej. Dyżury pełnią osoby przeszkolone przez pracownika Urzędu Skarbowego.

Co trzeba przygotować? – Oczywiście trzeba przynieść formularze PIT-11 lub PIT-40, zaświadczające na naszych przychodach – wyjaśnia koordynująca akcję Ewa Iwaniuk.

– Do odliczenia ulgi na dzieci jest potrzebny PESEL dziecka i data urodzenia, a do ulgi internetowej – rachunki za internet. Jeżeli internet był rozliczany w ciągu ostatnich dwóch lat, ulga nie przysługuje – dodaje koordynatorka akcji.

Akcja jest całkowicie bezpłatna. W zamian za pomoc w wypełnieniu zeznania podatkowego, można przekazać 1 procent swojego podatku na Caritas Diecezji Siedleckiej.

O czym pamiętać przy wypełnianiu PIT

Jeśli jednak będziemy samodzielnie wypełniać PIT, pamiętajmy o kilku prostych sprawach, które pozwolą uniknąć najczęściej popełnianych błędów.

Wybierz odpowiedni formularz i korzystaj z instrukcji. Trudno uwierzyć, jak często zdarza się, że podatnik wypełnia nie ten PIT, który powinien. Częstym źródłem nieporozumień jest np. składanie zeznania na formularzu z lat poprzednich. Tymczasem formularze zmieniają się z roku na rok. Albo więc wybierzmy się do Urzędu Skarbowego, gdzie na pewno dostaniemy poprawny druk wraz z książeczką-instrukcją, która pomaga krok po kroku przebrnąć przez wszystkie rubryki, albo sami zdobądźmy aktualny wydruk odpowiedniego PIT z internetu.

Wypełnij wszystkie należne pola. Jednym z najczęściej popełnianych błędów w wypełnianiu PIT-ów jest pominięcie (celowe lub nie) niektórych wymaganych pól. Tymczasem jakiekolwiek braki w rubrykach sprawią, że potrzebne będzie dokonanie korekty.

Licz dokładnie i poprawnie zaokrąglaj. Wypełnianie PIT na kolanie w kolejce w Urzędzie Skarbowym to nie jest najlepszy pomysł. Stres i zmęczenie to ryzyko błędów, a obliczenia należy wykonać dokładnie. Pamiętajmy chociażby o poprawnych regułach zaokrąglania do pełnych złotych; jeśli końcówka jest większa od 50 groszy, to zawsze zaokrąglamy kwotę do wpisania do pełnego złotego w górę.

Podpisz formularz Pracownicy Urzędów Skarbowych co rok uczulają rozliczających się, by pamiętali o złożeniu podpisu na końcu wypełnionego już formularza. I co rok powtarza się, że wypełniony PIT nie ma np. podpisu małżonka i nie może zostać przyjęty.