Podlaska pamięć o Smoleńsku i Katyniu

Podlasie jest na historycznej i współczesnej mapie Polski miejscem szczególnym. Tu najdłużej trwało Powstanie Styczniowe.

Tu Podlasiacy – jako jedyni mieszkańcy zaboru rosyjskiego – witali kwiatami legionistów Piłsudskiego. Tu najdłużej trwał opór przeciw komunistycznej dyktaturze po II wojnie światowej. Tu wreszcie zawołanie Dziadów, przekazywane z pokolenia na pokolenie: „Bóg, Honor, Ojczyzna” wciąż jest najczęstszym kierunkiem życiowych wyborów… Po raz kolejny godnie uczciliśmy poległych.

Biała Podlaska

Rodziny Barbary Maciejczyk i Andrzeja Błasika, Adam Abramowicz, Marcin Duszek i Jacek Sasin, posłowie PiS, przedstawiciele władz miasta i powiatu, poczty sztandarowe bialskich szkół oraz liczni mieszkańcy uczestniczyli 11 kwietnia w bialskich uroczystościach piątej rocznicy tragedii smoleńskiej.

Po mszy św. w kościele OO. Kapucynów na przykościelnym dziedzińcu, pod pamiątkową tablicą powstałą staraniem i ze składek bialczan, odbyło się uczczenie ofiar katastrofy, poprzedzone wspólnym odmówieniem Koronki do Miłosierdzia Bożego za ich dusze.

Jarosław Buczyło, brat Ewy Błasik i szwagier śp. gen. Andrzeja Błasika, dziękując mieszkańcom Podlasia za godne uczczenie poległych, nawiązał do ostatnich publikacji niektórych mediów, ponownie szkalujących imię generała.

– I to kolejne kłamstwo o rzekomej obecności mojego szwagra w kokpicie samolotu, zostanie zdemaskowane – powiedział Jarosław Buczyło.

Bialczanie mieli również możliwość spotkania się i rozmowy z Jackiem Sasinem, jednym z najbliższych współpracowników śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz obejrzenia dokumentalnego filmu „Mgła” z 2011 w reż. Marii Dłużewskiej i Joanny Lichockiej, w którym wypowiadają się m.in. Jacek Sasin oraz Andrzej Duda, obecny kandydat na urząd prezydenta RP. Film ten nie jest do dzisiaj powszechnie znany Polakom, w odróżnieniu od kolejnych „rewelacji”, dyskredytujących poległych, którymi epatują środki masowego przekazu.

Międzyrzec Podlaski

Mieszkańcom Międzyrzeca o tragicznych wydarzeniach sprzed pięciu lat przypomniały syreny, które rozbrzmiały 10 kwietnia, punktualnie o godz. 8.41. Pod pamiątkową tablicą na placu przy kościele św. Józefa kwiaty złożyły delegacje Ruchu Społecznego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Prawa i Sprawiedliwości. Wśród nich Janusz Skólimowski i Jerzy Panasiuk – organizatorzy rocznicowych uroczystości.

Kilka minut po godz. 11 na ulicy Lecha Kaczyńskiego wystartował Bieg Pamięci, w którym wzięli udział uczniowie międzyrzeckich szkół. Od Kamila Paszkowskiego, dyrektora Fundacji Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie“, ponad setka biegaczy otrzymała pamiątkowe biało-czerwone plakietki.

Wieczorem w kościele św. Józefa odprawiono rocznicową mszę świętą, po której prof. Józef Geresz odczytał Apel Poległych. Pod pamiątkową tablicą delegacje złożyły biało-czerwone wiązanki, międzyrzeczanie zapalili znicze. Uroczystości uświetnił występ chóru „Wiarus“ pod dyrekcją Janusza Sawczuka.

Leśna Podlaska

Na skwerze, znajdującym się naprzeciw leśniańskiej bazyliki stoi drewniany krzyż, opatrzony jedynie czterema, za to wszystko mówiącymi słowami: Katyń 1940 Smoleńsk 2010. W tym miejscu 10 kwietnia z inicjatywy Mariana Tomkowicza, radnego PiS powiatu bialskiego, odbyło się uczczenie ofiar obu tragicznych wydarzeń: mordu popełnionego przez sowietów na polskich oficerach oraz wszystkich poległych w katastrofie prezydenckiego samolotu.

Po modlitwie za zmarłych, zainicjowanej przez o. Przemysława, zgromadzeni wysłuchali krótkiego przypomnienia katyńskiej i smoleńskiej tragedii. W podlaskich uroczystościach senatora Grzegorza Biereckiego reprezentował Robert Gmitruczuk, dyrektor biura senatorskiego.