Niespełnione obietnice prezydenta Komorowskiego

13 kwietnia br. poseł PiS Adam Abramowicz zorganizował w swoim biurze konferencję prasową, na której przestawił obietnice Bronisława Komorowskiego, składane przez niego w 2010 roku oraz ich realizacje, sprzeczne ze składanymi wcześniej deklaracjami.

Podpisał ustawę, w konsekwencji której Polacy i Polki będą musieli pracować do 67 roku życia

Jest potrzebna zmiana w systemie emerytalnym, ale my proponujemy zmianę na zasadzie wyboru, że ktoś może dłużej pracować, ale nie musi. Musi dokonać wyboru, czy chce dłużej pracować i mieć wyższą emeryturę, czy też krócej pracować i niższą emeryturę – stwierdził Bronisław Komorowski w debacie wyborczej 30 czerwca 2010 roku. Mimo tej zapowiedzi podpisał ustawę o podwyższeniu wieku emerytalnego, mimo że pod wnioskiem „Solidarności” o przeprowadzenie referendum w tej sprawie podpisało się prawie dwa miliony obywateli.

Sześciolatki do szkół wbrew protestom rodziców

Prawie milion osób podpisało się pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie obowiązku szkolnego sześciolatków. Tę petycję prezydent Komorowski również zlekceważył.

Podpisał ustawę podwyższającą podatek VAT do 23%

Również w debacie wyborczej 30 czerwca 2010 roku Bronisław Komorowski stwierdził, że „podnoszenie podatków to najgorsze rozwiązanie”. Mimo takiej deklaracji podpisał ustawę podwyższającą stawkę podatku VAT do 23%.

Zgodził się na „zwijanie” Polski powiatowej

Obecny prezydent był również przeciw obywatelskiej ustawie o okręgach sądowych, która miała zablokować likwidację małych sądów.

Abonament RTV jest i to coraz droższy

W 2010 roku „Fakt” przytoczył wypowiedź Bronisława Komorowskiego: „Propozycja likwidacji abonamentu jest cały czas aktualna. Trzeba szukać innych rozwiązań dla finansowania misji i mediów publicznych”. W 2015 roku abonament RTV wciąż jest obligatoryjny, a jego wysokość z roku na rok rośnie.

Historyk przeciw historii

Bronisław Komorowski, z wykształcenia magister historii, nie poparł również obywatelskiego projektu w sprawie nauczania historii do III klasy liceum epoka po epoce. W II i III klasie pojawił się za to nowy przedmiot: „Historia i społeczeństwo” – zbiór zagadnień do wyboru przez nauczyciela, który może znaczną część lekcji poświęcić dziejom gospodarczym, historii rodziny albo relacjom damsko-męskim.

Można odebrać dzieci rodzicom z powodu biedy

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, którą podpisał Bronisław Komorowski, pozwala na odbieranie rodzicom dzieci bez wyroku sądowego – na przykład z powodu biedy.

Brak wyrównania dopłat

W debacie wyborczej z 30 czerwca 2010 roku kandydat na urząd prezydenta RP obiecywał: „Proponuję współdziałanie w kwestiach takich, żeby zbliżać się do wysokości dopłat, które mają rolnicy francuscy czy niemieccy”. Były to również puste obietnice. Dopłaty dla polskich rolników wciąż są niższe niż w zachodniej Europie, a Bronisław Komorowski – zostawszy prezydentem – nic nie zrobił, by zmienić ten stan rzeczy.

Zgoda na wyprzedaż majątku narodowego

Obywatelski projekt ustawy w sprawie zachowania przez Skarb Państwa większościowego pakietu akcji w spółce akcyjnej Grupa Lotos ze strategicznego sektora paliwowo-energetycznego to, jak dotychczas, ostatni głos społeczeństwa w postaci zebranych podpisów w wymaganej liczbie, na który obecny prezydent pozostał głuchy. Nie poparł i tego projektu.

Zgoda na GMO

Bronisław Komorowski nie miał również obiekcji jeśli chodzi o dopuszczenie do obrotu roślin genetycznie modyfikowanych.

Polacy potrzebują zaś prezydentury aktywnej, a nie śpiącej, wsłuchującej się w głos obywateli, nie zaś lekceważącej ich postulaty – stwierdził poseł Adam Abramowicz podsumowując listę obietnic i zaniechań obecnego prezydenta RP.