Majeranek również na przeziębienie i katar

Majeranek jest przyprawą używaną powszechnie do zup, sosów i dań mięsnych, często – w roli głównej. U Lucyny Ćwierciakiewiczowej, która w XIX wieku zebrała kulinarne dziedzictwo Rzeczpospolitej w klasycznym dziś dziele kuchni polskiej p.t. „365 obiadów” majeranek występuje wielokrotnie, żeby wspomnieć przepis na kaczkę z jabłkami, która należy jedynie – przed nadzianiem jej jabłkami i upieczeniem – natrzeć solą i majerankiem właśnie. Dziś przedstawię inne, bo sprzyjające dobremu zdrowiu, zastosowanie tej popularnej przyprawy.

Napar na przeziębienie

W początkach przeziębienia warto zapobiegawczo i dla złagodzenia objawów skorzystać z naparu z majeranku. Potrzebujemy 1 łyżkę suszonego majeranku i miód. Majeranek zalewamy szklanką wrzątku i pozostawiamy do zaparzenia pod przykryciem ok. 15 minut. Gdy ostygnie, przecedzamy, dodajemy miód, całość mieszamy i pijemy 2-3 razy dziennie.

Inhalacja na katar

Dobrym sposobem na odetkanie zakatarzonego nosa będzie inhalacja z majeranku. Zalewamy wrzątkiem dwie łyżki Majeranek ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie majeranku, czekamy ok. 10 minut aż się zaparzy, przykrywamy głowę ręcznikiem i wdychamy nosem dobroczynne opary.

Maść dla najmłodszych

Na koniec przepis na domową maść dla najmłodszych, aby ulżyć w katarze. Ucieramy na miazgę w proporcji 1:1 majeranek i maść ochronną z witaminą A. Po minimum 2 godzinach nacieramy maścią podrażnione płatki nosa. Maść do dalszego stosowania przechowujemy w lodówce w zamkniętym pojemniku. Tekst i foto Małgorzata Tymoszuk