Szafran – naturalny hormon szczęścia

Jego cena wynika przede wszystkim z kosztów ręcznego zbioru krokusa, a dokładnie najcenniejszego fragmentu rośliny, czyli bardzo drobnych słupków kwiatów. Do produkcji zaledwie 50 dkg szafranu potrzebnych jest prawie 50 tys. kwiatów. Wysuszony szafran przypomina swoim zapachem skoszoną trawę. Od kilku tysięcy lat szafran służył nie tylko do barwienia tkanin, ale przede wszystkim znany był ze swoich zdrowotnych właściwości. Warto sięgnąć po niego, aby zapobiec przygnębieniu, apatii czy poprawić koncentrację.

Jak działa?

Szafran, czyli wysuszone słupki krokusa, jest naturalnym środkiem, pobudzającym nasz układ nerwowy. Dzięki niemu wydzielane są tzw. hormony szczęścia (serotonina i dopomina). Gdy jest ich zbyt mało w naszym organizmie, możemy łatwiej ulec depresji. Oprócz tego posiada w swoim składzie sporą dawkę witaminy B, która ukoi nerwy i polepszy nasz metabolizm.

Szafran w kuchni

Przyprawa występuje w postaci proszku albo nitek. Nitki oryginalnego szafranu Szafran – wysuszone słupki krokusa to naturalny środek pobudzający po 10 minutach od włożenia do gorącej wody, nie tracą swojego koloru. Jest idealny i do dań słodkich, i ostrych. Dzięki swej barwie nadaje potrawom przepiękny, ciepły odcień złota. Szafran stosuje się do zup, potraw mięsnych, zwłaszcza z baraniny i jagnięciny, oraz do wszelkich słodkich deserów z kuchni indyjskiej.