Jarmark św. Józefa Rzemieślnika

Swój dorobek zaprezentowali twórcy ludowi z naszego regionu, całego kraju oraz z białoruskiego Brześcia. Prezentacje miały wspólny mianownik – ukazywały to, co najpiękniejsze w polskiej sztuce ludowej.

1 maja plac przy Starej Plebanii w Janowie Podlaskim przyozdobiły stragany ze sztuką ludową. Było to święto barw, wzorów, form – okraszone folklorystycznymi przyśpiewkami i swojską nutą. Pomysłodawcą i organizatorem jarmarku było janowskie Stowarzyszenie Turystyczno-Kulturalne.

– To była społeczna, oddolna inicjatywa, nie związana z władzami lokalnymi. Chcieliśmy wypromować Janów Podlaski oraz wyeksponować nasze bogactwo kulturowe i folklorystyczne – mówiła prezes stowarzyszenia Marzena Grabowska-Nowicka. Patronat nad tegoroczną imprezą objęli podlascy parlamentarzyści: senator Grzegorz Bierecki oraz posłowie Adam Abramowicz i Marcin Duszek.

Chęć udziału w imprezie zadeklarowali nie tylko rodzimi artyści, ale również twórcy ludowi spoza województwa lubelskiego.

Do Janowa Podlaskiego przyjechała również 46-osobowa delegacja twórców ludowych z Brześcia i obwodu brzeskiego oraz harcerze z DH im. R. Starskiego. Okazuje się, że Polacy mieszkający po drugiej stronie Bugu mają serca „po właściwej stronie”. Powojenna zmiana granic Ojczyzny nie wpłynęła na ich postawę i mentalność, nadal czują się Polakami i tworzą sztukę według wzorów przodków.

Dbałość o to, co polskie

Animatorem i promotorem polskich twórców w Brześciu jest Anna Paniszewa, założycielka Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych w Brześciu.

– Kładziemy nacisk na polski język, polską kulturę i tożsamość. Udział w różnego typu imprezach to możliwość zaprezentowania naszej działalności – podkreśla Anna Paniszewa.

Na janowskim jarmarku artyści z Brześcia zaprezentowali m.in. tkactwo, plecionki słomiane, garncarstwo, kowalstwo artystyczne, hafty, wyroby ze skóry. W gronie wystawców znalazła się Marina Marczuk, graficzka i nauczycielka szkoły średniej, członkini Związku Mistrzów Twórczości Ludowej RB, uczestniczka i laureatka wystaw międzynarodowych.

Udany festyn

Jarmark zaszczycili najwybitniejsi artyści ludowi z naszego regionu, m.in. zdobywca Oskara i Złotej Baszty Zdzisław Marczuk oraz hafciarka z Janowa Podlaskiego Zofia Kaliszuk.

– Robótkami ręcznymi interesuję się od dziecka – mówi hafciarka. Do swoich prac wykorzystuje haft płaski, haft Richelieu, ponadto szydełkuje i robi dzianiny na drutach. Swoje prace opiera na podstawie wzorów przekazywanych z pokolenia na pokolenia, ale często wzbogaca je o własne motywy.

To był udany festyn, który z roku na rok zyskuje większą popularność. Jego współorganizatorami byli: organizacje pozarządowe i grupy nieformalne z Południowego Podlasia oraz Białorusi, w tym Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Konstantynowskiej, Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka, Stowarzyszenie Bugowiaki z Terespola oraz Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych w Brześciu.