Nasz papież święty prywatnie

Na Podlasiu nie przebrzmiały jeszcze echa kwietniowych obchodów, np. w bialskim Urzędzie Miasta można oglądać specjalną wystawę zatytułowaną "Jan Paweł II – obrońca życia", a zapowiada się kolejna ich odsłona – niezwykły film o Papieżu, którego współreżyserem jest doskonale znany Przemysław Häuser, twórca filmów "Metr od świętości" i "Błogosławiona wina" o niezwykłej historii Cudownego Obrazu w sanktuarium maryjnym w Kodniu.

Za zamkniętymi drzwiami

O Janie Pawle II napisano i powiedziano już prawie wszystko. Nakręcono dziesiątki filmów, a jego biografię przestudiowały setki badaczy, by móc ogłosić go Świętym. A jednak czy tak naprawdę go poznaliśmy, czy wiemy jaki był, gdy nie był otoczony tłumem wiernych, gdy nie było wokół niego watykańskich dostojników, gdy zdejmował białą sutannę i po prostu cieszył się rozmową z przyjaciółmi? O czym z nimi rozmawiał, co go bawiło, czym się martwił, czy był już „tylko” głową Kościoła, biskupem Rzymu, czy też księdzem z czasów, gdy pieszo zmierzał do swojej pierwszej parafii w Niegowici? Jak się modlił, jak powstawały jego encykliki, co czytał i o co pytał tych, którzy odwiedzali go w jego prywatnych apartamentach? Tym tropem postanowili pójść Maciej Czajkowski i Przemysław Häuser. Mieli już przetarte szlaki, bo ich dziełem był dokument o papieżu „Świadectwo”, który pokazywał pontyfikat Jana Pawła II z perspektywy towarzyszącego mu przez blisko 40 lat kardynała Stanisława Dziwisza. „Świadectwo” w polskich kinach w 2008 roku obejrzało ponad milion widzów.

Jak żyje święty?

"Apartament" to najbardziej intymna filmowa opowieść o pontyfikacie Świętego Jana Pawła II. Widzowie zobaczą Papieża prywatnie, poza murami Watykanu, pośród najbliższych mu ludzi i ukochanej przez niego przyrody. Co najistotniejsze – twórcy dotarli do nigdy wcześniej niepublikowanych materiałów filmowych z Watykanu oraz z prywatnych wyjazdów, które powstawały w czasie nieoficjalnych wyjazdów w góry w latach 1991-2004. Widzowie mają niepowtarzalną okazję zobaczyć słynne, a nieznane papieskie „apartamenty”: salony na trzecim piętrze pałacu Apostolskiego, ale też skromny pokoik w domu położonym wysoko w górach w Les Combes, leśną polanę w Alpach, dom drwala w Dolomitach.

O Janie Pawle II opowiadają uczestnicy górskich wycieczek: kard. Stanisław Dziwisz, papieski fotograf Arturo Mari, który w ubiegłym roku na zaproszenie senatora Grzegorza Biereckiego gościł na Południowym Podlasiu, Egildo Biocca – przyjaciel i członek watykańskiej żandarmerii (nigdy wcześniej nie wypowiadał się przed kamerami) oraz mieszkańcy alpejskiej wioski, którzy przez parę tygodni w roku byli sąsiadami przyszłego świętego.

Nieznane taśmy

„Do tej pory niemal nikt nie znał tych taśm, zdjęć, które powstawały wtedy, gdy mógł być sobą, albo, co bardzo wyjątkowe, gdy mógł być sam” – mówią realizatorzy filmu.

Z tych opowieści oraz z archiwalnych zdjęć wyłania się portret najpotężniejszego człowieka w Kościele, który prywatnie żył w sposób niebywale skromny, prosty, bez majestatu i celebry.

„Dzisiaj przyszedł czas ujawnienia materiałów, realizowanych przez najbliższych współpracowników Ojca Świętego, którzy byli z Nim w apartamencie prywatnym i towarzyszyli Mu w czasie Jego wypraw w góry. Pokazują one piękno świętości Jana Pawła II. Jego niezwyczajność w zwyczajności. Ufam, że ta osobista opowieść o Janie Pawle II pomoże raz jeszcze odkryć prostotę i duchowe piękno człowieka, który całkowicie zaufał Bogu i powierzył mu swój los, prowadząc Kościół” – napisał metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz w słowie poprzedzającym do filmu.