Melisa na herbatę i do sałatek

Melisa to zioło o zapachu przypominającym cytrynę, znane i cenione od starożytności. Stosowano ją np. do zachęcenia pszczół do powrotu do uli, które nacierane były świeżymi, zgniecionymi w dłoniach liśćmi melisy. Wielu z nas kojarzy się ona z naturalnym środkiem o wyciszającym i kojącym działaniu.

Największe zasługi ma jednak na polu walki z infekcjami. Melisa ma swoim składzie kwasy fenolowe, taninę i olejek eteryczny. Wszystkie te składniki skutecznie zwalczają wirusy, powodujące przeziębienie, grypę, a nawet opryszczkę.

Gorąca herbata z melisy obniża gorączkę i idealnie sprzyja poceniu się. Dodatkowo redukuje nadmiar fl egmy przy zapaleniu oskrzeli. Pomaga również w przypadku astmy i uporczywego kaszlu. Zdrowa herbatka powstanie przez zalanie zagotowaną wodą garstki listków melisy. Po kilku minutach od zaparzenia i wystudzenia, możemy dodać miód i sok z cytryny. Latem z dodatkiem lodu, taki napar będzie świetnym napojem na upały, odświeżającym i skutecznie gaszącym pragnienie.

Suszone lub świeże listki melisy są doskonałym uzupełnieniem orzeźwiających sałatek. Jej smak jest tak delikatny, iż może być praktycznie w dużej ilości stosowana do wszystkich potraw.