Andrzej Duda prezydentem!

Urzędujący prezydent miał wygrać w cuglach. Po jego stronie była cała machina państwa, wielkie media i sondaże, wskazujące na zwycięstwo już w pierwszej turze. Andrzej Duda skazywany był na pożarcie. Stronnicy Komorowskiego nazywali go pogardliwie „czeladnikiem”, który śmiał wystąpić przeciwko „rycerzowi”. Szybko jednak okazało się, że Polacy nie wierzą już wielkim mediom i mają serdecznie dosyć arogancji władzy.

Pierwsza tura zakończyła się zwycięstwem Dudy i świetnym wynikiem Pawła Kukiza. Dla Komorowskiego rozpoczął się bój o przetrwanie. Kompromitujące błędy i niespotykany poziom agresji prezentowany przez urzędującego prezydenta i jego otoczenie sprawiły, że Komorowski bój ten przegrał z kretesem. W minioną niedzielę Andrzej Duda otrzymał 51,55 procent głosów, zaś Bronisław Komorowski musiał zadowolić się poparciem 48,45 procent wyborców.

Miażdżące zwycięstwo

Zwycięstwo Dudy w naszym regionie było miażdżące. W województwie lubelskim kandydat obozu patriotycznego uzyskał 66,37 proc. głosów – dwóch na trzech wyborców wsparło kandydata PiS. Andrzej Duda zdecydowanie wygrał we wszystkich powiatach Południowego Podlasia. W powiecie bialskim najliczniej głosowali na niego mieszkańcy gminy Międzyrzec Podlaski, gdzie Duda uzyskał 77,69 proc. poparcia. Zwraca uwagę świetny wynik kandydata PiS w Białej Podlaskiej.

Na prezydenta-elekta zagłosowało blisko 13,5 tysiąca mieszkańców, a więc więcej, niż na wywodzącego się także z PiS Dariusza Stefaniuka w jesiennych wyborach samorządowych. W powiecie parczewskim rekordowe poparcie uzyskał Andrzej Duda w gminie Jabłoń (77,88 proc.).

W powiecie radzyńskim najlepszy wynik nowego prezydenta odnotowano w gminach Kąkolewnica (78,37 proc.) i Ulan-Majorat (79,01 proc.).

– Południowe Podlasie wyraźnie opowiedziało się po stronie wartości chrześcijańskich, przyzwoitości w życiu publicznym oraz aktywnej, prospołecznej prezydentury, którą proponuje Andrzej Duda. Wyniki wyborów potwierdzają, że Polacy oczekują zmiany, mają dosyć rządów koalicji PO-PSL. Jestem przekonany, że Andrzej Duda będzie świetnie sprawował najważniejszy w Polsce urząd. Wierzę też, że jesienią obóz patriotyczny przejmie stery rządów w kraju – komentuje wyniki wyborów senator Grzegorz Bierecki.

Prezydent wszystkich Polaków

W przemówieniu podczas wieczoru wyborczego prezydent-elekt podkreślał wartość wspólnoty, pojednania pomiędzy Polakami. – Chciałbym, byśmy to w Polsce zaczęli odtwarzać. Wierzę, że będę się mógł do tego przyczynić, a po pięciu latach mojej prezydentury wielu moich rodaków powie, że Andrzej Duda jest prezydentem wszystkich Polaków, że nikogo nie wyklucza i robi wszystko, by nie było podziałów, byśmy byli wspólnotą – mówił Duda.

Pierwszy poranek po wyborach upłynął nowemu prezydentowi na spotkaniach z Polakami – podobnie, jak w trakcie kampanii Andrzej Duda rozdawał kawę mieszkańcom Warszawy. Potem zwycięzca batalii o prezydenturę wybrał się na Jasną Górę i na Wawel, gdzie oddał hołd śp. Lechowi Kaczyńskiemu.

– Jestem tu, bo jest tu nasza narodowa katedra, tu spoczywa pan profesor Lech Kaczyński, dzięki któremu jestem tu, gdzie jestem i jestem, kim jestem – powiedział Duda. – To przy nim uczyłem się etosu prezydentury, to przy nim uczyłem się tego, kim jest prezydent, a także godności urzędu i godności sprawowania urzędu. To właśnie pan profesor mnie uczył. Stąd moja obecność tutaj. To był mąż stanu, wielki człowiek, który całe swoje dorosłe życie poświęcił służbie Polsce.

Andrzej Duda powtarza, że priorytetem jego prezydentury będą sprawy społeczne – państwo powinno każdego obywatela równo traktować, a ludzie muszą się w nim czuć dobrze. Prezydent-elekt chce godnie reprezentować nasz kraj, podkreśla, że interes Polski musi być silnie akcentowany w relacjach międzypaństwowych. Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy przed Zgromadzeniem Narodowym (połączonym składem Sejmu i Senatu) odbędzie się 6 sierpnia.