Wyruszymy z procesją w Boże Ciało

W Polsce Boże Ciało obchodzi się w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, a więc jest to święto ruchome, wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. W tym roku przypada na czwartek, 4 czerwca.

Boże Ciało jest pamiątką ustanowienia Sakramentu Eucharystii. Kościół obchodzi je oczywiście w Wielki Czwartek, jednak wówczas Chrystus rozpoczyna swoją mękę. Dlatego od XIII wieku Kościół obchodzi osobną uroczystość, aby za ten niezwykły dar podziękować w radosny i uroczysty sposób w formie procesji za Chrystusem Eucharystycznym.

Pierwsza wzmianka o procesji w to święto pochodzi z Kolonii z roku 1277. Od wieku XIV spotykamy się z nią we Włoszech, Francji, Hiszpanii. Od wieku XV przyjął się w Niemczech zwyczaj procesji do czterech ołtarzy. Po raz pierwszy z procesją Bożego Ciała na terenie Polski spotykamy się w XIV wieku w Płocku i we Wrocławiu. Od wieku XVI wprowadzono zwyczaj śpiewania Ewangelii przy czterech ołtarzach, który trwa do dnia dzisiejszego.

Od dawna przyjął się też wciąż kultywowany zwyczaj przynoszenia do kościoła wianków ziół, które kapłan poświęca w dniu oktawy po czym lud zabiera je do domu. Zawiesza się je na ścianie, by chroniły od choroby. Gałązki można też umieszczać na polach, by plony lepiej rosły. Przez cały czerwiec w Kościele będą też trwać nabożeństwa czerwcowe – forma zbiorowej modlitwy, poświęconej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Zwykle po wieczornej Mszy świętej wierni adorują Najświętszy Sakrament oraz odmawiają Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Oprac.