W poszukiwaniu korzeni

Przybywa na Południowym Podlasiu ludzi interesujących się historią, mamy bractwa rycerskie, grupy rekonstrukcyjne, mamy też ludzi, którzy poszukują swoich przodków. Skupia ich Klub Genealogiczny "w poszukiwaniu korzeni". Rozmawiamy z Beatą Zacharuk, pomysłodawczynią klubu.

 

Piotr Frankowski: Jak doszło do powstania klubu?

Beata Zacharuk: Odkryłam, że moi przodkowie żyli w Białej Podlaskiej od 1725 roku, a poza nią – od początków XV wieku. Gdy okazało się, że jest więcej ludzi z taką pasją jak moja, postanowiliśmy spotykać się. Dzielimy się informacjami oraz wspieramy w działaniach.

Czym zajmują się klubowicze?

 Członkowie klubu spotykają się raz w miesiącu. To ludzie pełni zapału w poznawaniu historii nie tylko swoich przodków, którzy chcą także dzielić się swoją wiedzą z innymi. Na warsztatach omawiamy nurtujące nas zagadnienia, wymieniamy się wskazówkami, jak i gdzie poszukiwać dokumentów, rozwiązujemy zagadki historyczne. Dzielimy się swoją wiedzą z interesującymi się historię naszego regionu. Zapraszamy także naukowców z ciekawymi wykładami. Gościliśmy już dr Jerzego Flisińskiego, który omówił dzieje bialskich Radziwiłłów i dr Szczepana Kalinowskiego, który przybliżył nam tematykę unitów podlaskich.

Czy macie na swoim koncie jakieś znaczące sukcesy?

Udało się nam zdigitalizować najstarsze księgi metrykalne z Białej Podlaskiej za lata 1725 – 1810, których nie ma w Archiwum Lubelskim. Można je znaleźć na stronie Bialskiej Biblioteki Cyfrowej. Staramy się pozyskiwać cenne dokumenty, ułatwiające pracę genealogom, a jednocześnie ocalamy je przed zniszczeniem i zapomnieniem. Pomagamy w poszukiwaniach genealogicznych ludziom nie tylko z Polski, którzy pochodzą z naszych stron. Do końca czerwca można oglądać wystawę bialskich genealogów, prezentujących historię swoich rodzin. Wystawa mieści się na pierwszym piętrze Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej. Serdecznie zapraszam!

Dziękuję za rozmowę.

 

ZWIEDZAJ POWĄZKI!

Bialski Klub Genealogiczny organizuje 24 czerwca br. wyjazd do Warszawy w celu zwiedzania z przewodnikiem najsłynniejszej polskiej nekropoli – cmentarza Powązkowskiego. Informacje i zgłoszenia pod tel.: (83) 341 60 12.