Jak przechowywać i stosować olej

Niektóre, jak olej lniany, czy sezamowy należy przechowywać w lodówce. Oliwa natomiast nie lubi niskiej temperatury, bo ta zmniejsza jej wartości odżywcze.

Do sałatek

Najlepszy będzie olej z górnej półki, czyli wytłaczany na zimno. Jego cena, niestety, jest dość wysoka. A wszystko to ze względu na główny składnik, którym są kwasy tłuszczowe: zdrowe i smaczne, ale delikatne, podatne na działanie i temperatury, i światła. Do sałatek będą nadawać się oleje, takie jak: sojowy, lniany, z pestek z dyni czy extra virgin olive oil.

Do duszenia i podsmażenia

Stosujemy oleje roślinne. Podstawowym warunkiem ich użycia jest to, by temperatura ich tzw. dymienia nie przekroczyła 200°C (gdy tak się stanie – tłuszcz zacznie się palić i tworzą się wtedy rakotwórcze substancje). Idealnym będzie olej rzepakowy oraz zwykła oliwa.

Do smażenia i pieczenia

Tu nieodzowne będą tłuszcze o bardzo wysokiej temperaturze dymienia, nawet do 250°C. Najlepsze będą tłuszcze pochodzenia zwierzęcego: smalec wieprzowy, tłuszcz kaczy czy gęsi, ale również wegeteriańskie tłuszcze, jak olej palmowy.