„Drelowiacy” u Radziwiłła

W trakcie tegorocznego Jarmarku u Radziwiłła wśród grup z Białorusi, Ukrainy, Niemiec i Egiptu na scenie amfiteatru zaprezentował się Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego "Drelowiacy". Podziw wzbudził szeroki i zróżnicowany repertuar grupy małych tancerzy, istniejącej i prowadzonej przez Pawła Szyca od niespełna dwóch lat. Przed amfiteatrem w szeregu kramów z różnorodnymi wyrobami regionalnymi i sztuki ludowej można było podziwiać piękne hafty, rzeźby, wyroby ze słomy, ozdoby i zabawki, prezentowane przez wystawców z Polski i Białorusi.

Na scenie pierwszego dnia zaprezentował się Narodowy Zespół Ukrainy "Vesnyanka" z Narodowego Uniwersytetu w Kijowie, grupa folklorystyczna „El-Behira” z Egiptu oraz Dziecięcy Zespół Folklorystyczny "Richard Wossidlo" z Niemiec. Drugiego dnia wystąpiły dwa zespoły z Białorusi, ale potem prym wiodły nasze grupy: Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca "Drelowiacy" z Drelowa, Zespół Pieśni i Tańca "Podlasiacy" oraz Kapela Ludowa "Podlasiacy".

Duży sukces małych tancerzy

Na szczególną uwagę zasługiwali "Drelowiacy", Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego działający zaledwie od 2013 roku. Dzieci ze szkoły podstawowej zaprezentowały polskie tańce narodowe oraz regionalne: podlaskie, kieleckie i nowosądeckie.

Zespół swoimi występami uświetnia uroczystości okolicznościowe w gminie i powiecie. Mimo niespełna dwuletniej działalności „Drelowiacy” zadziwiają bogactwem repertuaru: zespół może zaprezentować nawet godzinny pokaz tańców! Młodzi artyści już zyskali uznanie widzów i odnieśli znaczące sukcesy. W tym roku "Drelowiacy" zajęli I miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Poloneza w Warszawie w kategorii zespołów tanecznych.

Zespół zaproszony został również do wzięcia udziału w Międzynarodowym Festiwalu w Macedonii. Publiczność pokochała „Drelowiaków”, którzy w każdą wakacyjną sobotę lub niedzielę występować będą na różnego typu uroczystościach.

Fascynacja, która nie gaśnie

Zespół prowadzi instruktor Paweł Szyc, który pierwsze szlify taneczne zdobywał w bialskim Klubie Kultury „Eureka”, a potem tańczył w Zespole Tańca Ludowego „Biawena”. Jako chłopiec zauroczył go folklor i tej fascynacji pozostaje wierny. Teraz swoją pasję zaszczepia podopiecznym.

– Folklor to muzyka, słowa, ruch, gest; to cała paleta barw zawartych w strojach, to jedyna rzecz która wyróżnia dany region – wyjaśnia Paweł Szyc. Instruktor z naciskiem podkreśla rolę elementarnego kształcenia i wychowania dzieci, wprowadzania ich w świat muzyki, sztuki, tańca. Dzieci nabierają gracji ruchów, bawiąc się – uczą, poznają kulturę swoich przodków. Na zajęcia zespołu „Podlasiacy” prowadzonego przez Magdalenę Osmólską uczęszcza również syn Pawła Szyca.

O „Drelowiakach” zapewne usłyszymy jeszcze niejeden raz.