Historia obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. Zdjęcia w Watykanie!

„Błogosławiona wina” to pełna rozmachu opowieść o wydarzeniach z siedemnastowiecznej historii Południowego Podlasia. Scenariusz oparto na książce Zofi i Kossak-Szczuckiej pod tym samym tytułem. Film przedstawia prawdziwe, oparte na historycznej dokumentacji dzieje obrazu Matki Bożej Kodeńskiej.

Osią dzieła są wydarzenia z 1631 roku, kiedy książę Mikołaj Sapieha, po swoim cudownym ozdrowieniu, „porywa” z Rzymu obraz Madonny Gregoriańskiej. Skarb trafi ł do Kodnia, a magnat został wyklęty przez papieża. Historia posiada jednak szczęśliwe zakończenie: Sapieha ukorzył się przed papieskim majestatem, odbył pokutną pielgrzymkę do Rzymu i został przywrócony do łask Kościoła. Wewnętrzny dramat bohatera, jego przemiana i szczera, żywa wiara składają się na duchowy wymiar „Błogosławionej winy”.

Reżyserem filmu jest Przemysław Hauser, znany m.in. z doskonałego serialu „Metr od świętości”, opowiadającego o przyjaźni św. Jana Pawła II z papieskim fotografem, Arturo Marim. Ekipa filmowa niedawno gościła w Kodniu, gdzie powstawały sceny narracji prowadzonej przez red. Marka Zająca, znanego z telewizyjnego programu „Między niebem a ziemią”. Teraz filmowcy goszczą w Watykanie, gdzie powstają zdjęcia przedstawiające „uprowadzenie” obrazu oraz inne rzymskie epizody z życia Mikołaja Sapiehy. To już jeden z ostatnich etapów pracy nad „Błogosławioną winą”. Jak informują producenci, film powinien być gotowy we wrześniu.