Olej sezamowy na zdrowie

Jego konsystencja jest stosunkowo gęsta, aromat zaś bardzo charakterystyczny; ma wyraźnie wyczuwalną nutę orzechową, ale jest ona dosyć łagodna.

Jednym z najważniejszym składników oleju sezamowego są nienasycone kwasy tłuszczowe. Kolejnymi składnikami zasługującym na uwagę są sezamina oraz lecytyna. Nie zapominajmy również o witaminach z grupy D, E czy B oraz wapniu, żelazie, magnezie, czy fosforze. Witaminy z grupy B wzmacniają nasze serce i zmniejszają ryzyko zawału oraz chorób sercowo-naczyniowych.

Magnez i fosfor są odpowiedzialne za właściwy rytm naszego serca. Wapń i sezamina potrafi ą obniżyć poziom cholesterolu, a dodatkowo ta ostatnie spowalnia tworzenie się tkanki tłuszczowej.

Warto wspomnieć o zastosowaniu oleju sezamowego w produktach kosmetycznych. Spotkamy go w takich produktach, jak w olejki do ciała (zwłaszcza do masażu). Osoby dorosłe powinny profilaktycznie spożywać dziennie dwie łyżki oleju sezamowego. To niezbędna dawka nienasyconych kwasów tłuszczowych. W naszej kuchni sezamowy olej będzie doskonałym dodatkiem do zup, sosów czy nawet marynat. Pamiętajmy, aby nie stosować go do smażenia. Powinniśmy go dodawać do gotowych już dań.