Bialskie priorytety: drogi, ulice i wykup mieszkań komunalnych

Nowe władze miasta zastały – delikatnie mówiąc– niezwykle trudną sytuację ekonomiczną: wielomilionowe zadłużenie, ogrom potrzeb i zadań oraz brak środków na konieczne dla miasta inwestycje. Zapytaliśmy, jak w tej trudnej sytuacji prezydent realizuje swoje obietnice wyborcze.

– Wystarczy spojrzeć na liczby i wykresy, by przekonać się, jak w ostatnich latach katastrofalnie zmniejszały się wydatki na inwestycje i w jak zastraszającym tempie rosły długi miasta. Tymczasem okazało się, że dzięki racjonalnym decyzjom i oszczędnościom można wygospodarować znaczne środki na realizację bardzo potrzebnych projektów, co skutkowało podwojeniem budżetu inwestycyjnego w stosunku do tego, który pozostawili poprzednicy – informuje prezydent Dariusz Stefaniuk.

– Już wkrótce lokatorzy mieszkań komunalnych będą mogli je wykupić, z bonifikatą sięgającą 90 procent. Obiecałem, że bialczanie staną się właścicielami użytkowanych często od dziesięcioleci mieszkań. I tak się stanie – dodaje prezydent.

Nowe ulice i drogi

Jak zapewniają władze miasta inwestycje drogowe stanowią jedno z najważniejszych zadań, jakie zostały przyjęte do realizacji. W sierpniu została ukończona priorytetowa inwestycja dotycząca ważnego punktu komunikacyjnego w mieście, czyli przebudowa ul. Lubelskiej. Oddanie do użytku tego newralgicznego węzła komunikacyjnego z ogromną ulgą przyjęli zarówno mieszkańcy, jak i kierowcy.

Na to przedsięwzięcie miasto wyłożyło aż 8 mln zł. Wcześniej nowe nawierzchnie w technologii uproszczonej zyskała Droga Wojskowa i ul. Topolowa, a jeszcze w tym roku rozpoczną się podobne prace na ul. Kruczej i Langiewicza. Koszt inwestycji wyniesie ok. 800 tys. zł. Wkrótce rozpocznie się budowa ul. Górnej. Inwestycja zostanie zrealizowana kosztem 2 mln zł.

Trwa również przetarg na wyłonienie wykonawcy pierwszego etapu ul. Armii Krajowej. Ta arteria połączy ul. Janowską z ul. Północną. Na skrzyżowaniu ul. Francuskiej z krajową „dwójką” często dochodziło do poważnych wypadków drogowych. Mieszkańcy od wielu lat słali monity do władz miasta w sprawie zainstalowania tam sygnalizacji świetlnej.

I sygnalizacja już jest – została w ostatni czwartek uruchomiona. Na ten cel kasa miejska wyłożyła 300 tys. zł.

Oświetlenie, parkingi, boisko

Brak oświetlenia ulicznego w niektórych regionach miasta, poważnie utrudniające życie mieszkańcom – to efekt wieloletnich zaniedbań. W tym roku zainstalowano oświetlenie na ul. Borowikowej. Koszt zakończonej budowy wyniósł ok. 113 tys. zł. W tym roku zostanie wykonane także oświetlenie odcinka ul. Żeromskiego.

Podobnie jak inne miasta Biała Podlaska cierpi na niedostatek parkingów. Planuje się jeszcze w tym roku nowe miejsca parkingowe przy ul. Piłsudskiego wraz z przedłużeniem ul. Pocztowej, które ułatwią życie bialczanom załatwiającym swoje sprawy w magistracie.

Koszt inwestycji to 1,3 mln zł. Z myślą o rozwoju fizycznym dzieci i młodzieży w planach tegorocznych jest przygotowanie techniczne budowy boiska ze sztuczną nawierzchnią na terenach Akademii Piłkarskiej TOP- 54 w sąsiedztwie ul. Sidorskiej. Pierwszym etapem będzie wykonanie projektu obiektu.

– Pamiętamy o podstrefi e gospodarczej. Jednym z najważniejszych celów miasta jest ściągnięcie inwestorów, a tym samym – stworzenie nowych miejsc pracy. Trzeba skomunikować lotnisko z drogą krajową nr 2. Obecnie rozważamy priorytety inwestycyjne na przyszły rok. Wiadomo, że przy dużym zadłużeniu miasta, budżet nie jest z gumy, dlatego szanujemy każdą złotówkę. Jednym z priorytetów będzie na pewno dalsza budowa dróg w technologii uproszczonej – mówi prezydent Stefaniuk.

Bogata oferta kulturalna

Nie sposób nie zauważyć inicjatyw na tym polu prezydenta Dariusza Stefaniuka, który podkreśla, że zależy mu na tym, aby Biała Podlaska była znana ze swojej kultury i mogła się nią szczycić. Potwierdzeniem tych słów są koncerty na Placu Wolności, gdzie przez całe wakacje można słuchać muzyki rodzimych zespołów i solistów. Za tym pomysłem poszły kolejne, tym razem wykorzystujące urokliwą przestrzeń Parku Radziwiłłowskiego.

Tutaj odbywają się cykle koncertów muzyki poważnej oraz Kino Letnie, przyciągające odbiorców w każdym wieku. Wszystko z myślą o zaprezentowaniu młodych, bialskich talentów oraz zapewnieniu mieszkańcom jak najbardziej atrakcyjnej oferty artystycznej.