Rekonstrukcja Pałacu

List intencyjny w tej sprawie został podpisany w czwartek, 3 września, przez prezydenta miasta Biała Podlaska Dariusza Stefaniuka oraz wiceprezes Zarządu Fundacji Fundusz Rewitalizacji Julity Jarkowskiej. Dobrym duchem przedsięwzięcia jest senator Grzegorz Bierecki, który zachęcił Fundację, by zainteresowała się projektem w Białej Podlaskiej. Według wstępnych koncepcji architektonicznych, pałac swoim wyglądem będzie nawiązywał do rycin z połowy wieku XIX.

Prostokątna bryła o wymiarach około 41×31 metrów będzie posiadała 6 kondygnacji oraz podpiwniczenie. Pałac będzie połączony z zachodnią oficyną oraz wschodnią wieżyczką poprzez arkady. Szacowana powierzchnia całkowita obiektu po rekonstrukcji to około 8000 m kw. Celem współpracy Fundacji i miasta jest rekonstrukcja Pałacu i wzbogacenie go o funkcje użytkowe. Ostatni aspekt jest ważny przede wszystkim dla mieszkańców Białej Podlaskiej i okolic.

Spowoduje wzrost atrakcyjności turystycznej miasta i powinien przynieść wyraźną aktywizację inwestorów. To z kolei gwarantuje nowe miejsca pracy dla mieszkańców regionu. Powstałe centrum kulturalno-oświatowe będzie współpracować z funkcjonującymi już dziś na obszarze Zespołu Pałacowego instytucjami, konsekwentnie dążąc do rozszerzania spektrum współpracujących jednostek edukacyjnych, kulturalnych i środowisk twórczych. Przedsięwzięcie rozpoczyna podpisanie Listu Intencyjnego, zaś jego zakończenie planowane jest na rok 2020.

– Mamy nadzieję, że efektem będzie nie tylko odbudowa pałacu, wspaniałego zabytku, ale też promocja tradycji narodowej i nowe miejsca pracy – powiedziała po uroczystości wiceprezes Fundacji Fundusz Rewitalizacji Julita Jarkowska. Według przeprowadzonych analiz, w odrestaurowanym obiekcie zatrudnienie może znaleźć nawet 40 osób, a dzięki współpracy z lokalnymi podmiotami gospodarczymi oraz jednostkami edukacji i kultury, liczba nowych miejsc pracy może znacznie wzrosnąć.