Beata Szydło: Dzieci to najlepsza inwestycja!

Po 8 latach rządów PO-PSL ubóstwo w Polsce wciąż rośnie. Według danych GUS w skrajnym ubóstwie żyje 900 tysięcy polskich dzieci, a w 2014 r. w gospodarstwach domowych o wydatkach poniżej granicy ubóstwa skrajnego (tzn. poniżej minimum egzystencji) żyło ok. 2,8 mln osób.

Mimo tego politycy PO od lat kpią z biedy. Stefan Niesiołowski radził dzieciom, by jadły szczaw i mirabelki. Przed miesiącem parlamentarzyści PO zaczęli buczeć, gdy prezydent Andrzej Duda w swym orędziu poruszył problem głodnych dzieci. Przed kilkoma dniami histeryczne reakcje polityków PO wzbudził spot PiS, prezentujący jedno z systemowych rozwiązań problemu polskiej biedy.

Program 500 plus

Prawo i Sprawiedliwość przygotowało projekt ustawy, zgodnie z którą rodzice na każde drugie i kolejne dziecko będą otrzymywali 500 złotych miesięcznie., a mniej zamożni – również na dziecko pierwsze.

– Dziś jeśli chcemy skutecznie wspierać rodziny, musimy wprowadzać rozwiązania systemowe. To jest mój priorytet, jeśli Polacy mi zaufają, jeśli będę miała przywilej tworzenia rządu i wzięcia odpowiedzialności za sprawy polskie po wyborach.

To jest pierwszy z projektów, pierwszy program, który zrealizuję – stwierdza Beata Szydło, kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na premiera.

Rodzina to inwestycja

Dziecko to inwestycja w przyszłość. Na to państwo musi być stać – mówi Beata Szydło. Ta obietnica może kosztować rząd ponad 20 mld zł! – grzmią prorządowe media.

PiS robi kampanię wyborczą na nieszczęściu ludzi – mówi rzeczniczka sztabu PO Joanna Mucha, odnosząc się do spotu wyborczego PiS, prezentującego tezy programu Rodzina 500 plus. – Byłoby lepiej, gdyby Platforma zamiast spotami zajmowała się realnymi problemami Polaków. Zamiast zwracać się do KRRiT, gdzie są nominaci Platformy i prezydenta Komorowskiego, by zablokować spot, który mówi prawdę, powinni zająć się rozwiązywaniem problemów Polaków – komentuje Marcin Mastalerek, rzecznik sztabu Prawa i Sprawiedliwości.

Pokłady biedy

Jak poinformowała nas Barbara Kłyż w 2014 r. ze świadczeń pomocy społecznej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej skorzystało 1312 rodzin.

Radzyński MOPS w ubiegłym roku udzielił pomocy 452 rodzinom, w których żyje 1334 osób – powiedział kierownik placówki Andrzej Szczęch, dodając, że każdego roku przybywa osób ubogich potrzebujących różnych form wsparcia.

Jedna rodzina może korzystać z kilku różnych form pomocy, dlatego wymienione poniżej rodziny z poszczególnych rodzajów wsparcia nie powinny być sumowane – twierdzi Elżbieta Szwaj z parczewskiego MOPS-u. – Często rodziny korzystają równocześnie ze świadczeń rodzinnych oraz dodatków mieszkaniowych – dodaje.

I tak w roku minionym w ramach ustawy o pomocy społecznej wsparcie otrzymało 712 rodzin, w ramach ustawy o świadczeniach rodzinnych – 880 rodzin, a ustawy o dodatkach mieszkaniowych – 260 rodzin. Ponadto 116 rodzin otrzymało wsparcie w ramach ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, 10 zaś – w ramach ustawy prawo energetyczne.