Dni Patrona Białej Podlaskiej

W tym roku uroczystości związane z tym wydarzeniem będą wyjątkowe, gdyż zostaną połączone z rocznicą 490-lecia miasta. Do wspólnego świętowania serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców Prezydent Miasta Dariusz Stefaniuk.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej będą świętować 490-lecia miasta i Dni Patrona! Z tej okazji urząd miasta przygotował bogaty program uroczystości i wydarzeń kulturalnych. W sobotę 26 września, w godz. 10 – 16.30) na Placu Wolności trwać będzie Jarmark Michałowy. Grupy taneczne zaprezentują tańce dworski z XVI i XVII wieku. Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach tanecznych i rzemieślniczych, a wszyscy – obejrzeć pokazy kuglarzy, żonglerów i szermierzy.

Teatry zaprezentują spektakle „Strachy polne” i „Legenda o smoku”, a kramy i stoiska – ofertę wyrobów rzemieślniczych. O godz. 18.00 – tort jubileuszowy z okazji 490-lecia miasta. Po tym słodkim akcencie koncerty: Maleo Reggae Rockers, Panny wyklęte (Kasia Kowalska, Marika, Lilu, Kasia Malejonek, „Dziewczyny” i Marcelina). Na zakończenie, o godz. 20.00 – premiera teatru ognia Antidotum pt. „Uroboros”.

W niedzielę 27 września o godz. 8.30 wyruszy IV Rajd Rowerowy im. J.I Kraszewskiego na trasie Biała Podlaska – Romanów, poprzedzony obejrzeniem wystawy „Polski rower”. Muzyka u Radziwiłłów – czyli koncert muzyki dawnej rozpocznie się o godz. 15.00 w Parku Radziwiłłowskim. A po nim – „Hrabina Cosel” i „Stara Baśń” – fi lmowe popołudnie z Kraszewskim w Bibliotece Barwna.

O godz. 19.00 ruszy procesja inaugurująca obchody święta Michała Archanioła na trasie: Kościół św. Anny – Kościół św. Michała Archanioła. We wtorek 29 września o godz. 9.30 w Kościele św. Michała Archanioła – wykład Tadeusza Krawczaka, dyrektora Archiwum Akt Nowych w Warszawie „Unici na Podlasiu”. O godz. 10.00 uroczysta Msza Święta Odpustowa (Kościół św. Michała Archanioła).

Uroczysta sesja Rady Miasta rozpocznie się o godz. 12.00: zostaną wręczone tytuły „Zasłużony dla Miasta”. Następnie Tadeusz Krawczak, dyrektor Archiwum Akt Nowych w Warszawie zaprezentuje wykład – „Biała Książęca, Biała Podlaska. Klejnot Radziwiłłów, duma Podlasia i Rzeczypospolitej”. Kolejnym punktem uroczystości będzie koncert zespołu muzyki dawnej Kontredanse z Baranowicz na Białorusi. O godz. 12.30 z Placu Wolności wystartują Sztafetowe Biegi „Michałowe”.

Uroczystościom towarzyszyć będą wystawy: starej fotografi i „Z Białą w tle” (Plac Wolności), „Biała – widoki mojego miasta” (Muzeum Południowego Podlasia) oraz „Zamki w Nieświeżu i Mirze” (Park Radziwiłłowski, Urząd Miasta).