Michał Archanioł z Pannami Wyklętymi

W sobotę 26 września na Placu Wolności od rana do wieczora było coś dla każdego, i dla oka, i ducha, i dla ciała. Z racji chłodu i deszczu wielkim powodzeniem cieszyła się smakowita niespodzianka dla mieszkańców Białej, jaką była gigantyczna patelnia gorącego forszmaku, ufundowana przez Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej. Potrawy starczyło dla wszystkich chętnych, nikt nie odszedł z kwitkiem. Zwłaszcza, że w podawanie potrawy włączył się sam prezydent miasta Dariusz Stefaniuk.

Do gorącego dania można było dostać słodki deser w postaci wafelka „Grześka”. Rozdawali je senator Grzegorz Bierecki, startujący w wyborach do Senatu RP, oraz towarzyszący mu Jan Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK i popularny publicysta, który kandyduje z listy PiS do Sejmu RP. W sobotę wielu bialczan skorzystało z okazji, by porozmawiać z politykami, zapytać ich o sprawy publiczne.

Bialskie Centrum Kultury zadbało o wspaniałe atrakcje na cały dzień na Jarmarku, które nawiązywały do klimatów historycznych. Można było zobaczyć między innymi pokazy szermierki na szable i szpady, prezentację żonglerki flagami i musztry paradnej halabardników, usłyszeć wyjątkową muzykę z XVI i XVII wieku, towarzyszącą pokazom tańców i mody dworskiej. Na scenie koncertowały kapele ludowe, a na stoiskach zakupić smakołyki kuchni regionalnej i litewskiej oraz wyroby rękodzielnicze.

Wieczorem nastąpiła kulminacja imprezy. Po godz. 18 zapłonęły świeczki na olbrzymim, urodzinowym torcie, który zaczął dzielić prezydent Dariusz Stefaniuk. A potem rozpoczęła się koncertowa część imprezy: występy grupy Maleo Reggae Rockers oraz wokalistek uczestniczących w projekcie Panny Wyklęte (patronuje im postać 17-letniej Danuty Siedzikówny „Inki”, sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady AK, zamordowanej przez UB). Bialczanie, którzy mimo ulewnego deszczu stawili się na koncert mieli podwójną nagrodę. Koncert był znakomity, a w jego trakcie – przestało padać.

Temperamentem estradowym imponował gitarzysta i wokalista Dariusz Malejonek. Oprócz dawno niesłyszanej Kasi Kowalskiej, na scenie pojawiły się: Marika, zespół „Dziewczyny”, Marcelina i Kasia Malejonek. Koncert poświęcony Pannom Wyklętym opowiadał o tragicznych powojennych czasach głosem współczesnych artystek młodego pokolenia.

Było to godne zwieńczenie imprezy – nie mogło być inaczej w roku, w którym przypadają 490. urodziny miasta!