Biblioteka prawdziwie Barwna

Barwna proponuje ciekawą przygodę dla najmłodszych, dorosłych i seniorów. Podczas imprez kulturalnych, świąt i okolicznościowych uroczystości mieszkańcy Białej Podlaskiej dostrzegają w tłumie postacie wyjęte z baśni, filmów oraz z kart książek. W taki sposób żywa Barwna Biblioteka kusi młodszych i starszych czytelników, zaprasza do fantastycznej krainy, proponuje rzeczywistość, w której jest coś z magii. Zachęca swoim hasłem: „Przejdź na barwną stronę mocy”.

Dlaczego Barwna?

– Wnętrza naszej biblioteki łączą nowoczesność z poradziwiłłowską tradycją, są kolorowe i dają możliwość spędzania w nich czasu wolnego, niekoniecznie związanego tylko z wypożyczeniem książki. Pracuje tu młody zespół ludzi, specjaliści wielu dziedzin, którzy promują czytelnictwo, wykorzystując interdyscyplinarność sztuk. Biblioteka, która łączy książkę z filmem, obrazem, dźwiękiem oraz dysponuje wszystkimi nowoczesnymi środkami przekazu, to wyjście naprzeciw tym, przeważnie młodym, którzy są głęboko zakorzenieni we współczesności – mówi Mariola Szupiluk, kierownik Biblioteki Barwnej. Najmłodsi nazwę tej biblioteki kojarzą z kolorami i bogactwem wnętrz, natomiast dorośli – z bogactwem wewnętrznym, własnym rozwojem, szeroką gamą możliwości, jaką daje biblioteka.

Mocą tej jednostki jest również bogaty księgozbiór oferujący swoim czytelnikom prawie 27 tysięcy książek, 45 czasopism i prawie 9 tysięcy zbiorów na nośnikach elektronicznych.

Gama form pracy

– Staramy się, aby nasz czytelnik bez względu na wiek przeżył u nas „barwną” intelektualną przygodę. Prowadzimy działania tak, aby zarówno wnuczka w wieku przedszkolnym, jak i jej babcia, spędziły u nas ciekawie, atrakcyjnie i pożytecznie czas.

I chociaż nasza biblioteka jest skierowana do dzieci i młodzieży, to tutaj każdy znajdzie coś interesującego dla siebie – przekonuje Mariola Szupiluk.

Biblioteka, korzystając z różnych form edukacyjnych i zabawowych, prowadzi zajęcia w Miejskim Żłobku, ale też w swojej siedzibie, dla dzieci nieuczęszczających do przedszkola, przedszkolaków, przychodzących grupowo oraz wszystkich rodzajów szkół. Biblioteka nawiązała stałą współpracę z podopiecznymi „Wspólnego Świata”, z niezwykłą troską organizuje zajęcia dla osób niepełnosprawnych fizycznie i umysłowo.

Barwna bije rekordy w ilości i jakości organizowanych imprez czytelniczych. Są to konkursy, spotkania autorskie, prezentacje. W ubiegłym roku biblioteka przeprowadziła 500 wydarzeń bibliotecznych. Trudno byłoby wymienić wszystkie imprezy, jakie miały miejsce w tym miesiącu. Świętowano urodziny książkowego misia. Po raz pierwszy w Barwnej, a po raz drugi w Białej Podlaskiej, odbył się slam poetycki. To niezwykłe wydarzenie zostało zorganizowane w ramach Zlotu Młodzieżowych Dyskusyjnych Klubów Książki województwa lubelskiego. Biblioteka włączyła się w Spotkania literackie Bialskiego Centrum Kultury, organizując spotkanie „Współczesne trendy w literaturze dla dzieci na przykładzie autorów skandynawskich”. To tylko niektóre przykłady twórczej pracy Biblioteki Barwnej.

Jedna z pierwszych

Bialska Biblioteka Barwna powstała w 2012 roku, dzięki fi nansowemu wsparciu z Unii Europejskiej, Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie i Urzędu Miasta Biała Podlaska. Zaliczała się wówczas do nielicznych w kraju i była to jedyna tego typu placówka na wschodzie Polski. Nowoczesna biblioteka, skutecznie docierająca do wymagającego czytelnika potrzebuje odpowiednich nakładów finansowych, inwestycji w nowoczesne urządzenia medialne i techniczne, ciągłego doskonalenia form pracy. – Pozyskujemy środki fi nansowe z różnych źródeł, w tym ministerialne. Ważne są zabiegi menadżerskie, działania promocje, wyposażenie techniczne, ale najistotniejszy jest bogaty księgozbiór i zaangażowany zespół pracowników – mówi Mariola Szupiluk.