Priorytet: drogi oraz ulice

Rok temu, podczas kampanii wyborczej obecny prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk zapewniał, że priorytetowymi inwestycjami w mieście będzie remont i budowa ulic. Ogrom potrzeb dostrzega się dopiero wtedy, gdy spojrzy się na mapę miasta, zwracając szczególną uwagę na rodzaj i stan nawierzchnie poszczególnych tras.

Niestety, budżet odziedziczony po byłej ekipie magistratu mówiąc jest – delikatnie mówiąc – straszliwie ubogi, a konieczność spłacania wcześniej zaciągniętych długów skutecznie hamuje nowe przedsięwzięcia. Mimo takiej sytuacji fi nansowej miasta w tym roku zrobiono w tym zakresie bardzo dużo.

Lubelska i 5 kolejnych

W sierpniu oddano do użytku ważny węzeł komunikacyjny przy ul. Lubelskiej. Budowa ronda i ulicy kosztowała 8 mln zł.

Nowe nawierzchnie w technologii uproszczonej zyskała Droga Wojskowa i ul. Topolowa. Rozpoczęto prace remontowe na ul. Kruczej i Langiewicza. Koszt inwestycji wyniesie ok. 800 tys. zł. Miasto wyłoniło również wykonawcę budowy pierwszego etapu ulicy Armii Krajowej. Chodzi o odcinek o długości 340 metrów. W tegorocznym budżecie na ten cel zabezpieczono 1,2 mln zł. To inwestycja rozpisana na kilka lat. Docelowo dwukilometrowa Armii Krajowej ma połączyć ul. Janowską z ul. Północną.

Czas na Górną i Sworską

Wkrótce rozpocznie się jedna z najbardziej oczekiwanych tegorocznych inwestycji. Nawierzchnię asfaltową zyska ulica Górna. Za blisko 2 mln zł powstanie 600 metrów nowej drogi.

– Niemożliwe stało się możliwe. Mieszkańcy ul. Górnej i tej części osiedla czekali na asfalt kilkadziesiąt lat. Do czerwca przyszłego roku będą go mieli. Jest to bardzo kosztowna inwestycja, ale nie miałem wątpliwości, że bardzo potrzebna – komentuje prezydent Dariusz Stefaniuk. Nowej nawierzchni doczeka się także ulica Sworska. Rozstrzygnięto przetarg na jej budowę. Roboty wykona bialska fi rma Transbet, która zaoferowała najniższą cenę – 327 800 zł. Inwestycja ma być zakończona w połowie grudnia. Asfalt zostanie położony na 600-metrowym odcinku między ulicami Kochanowskiego, a Kasprowicza. Nową nawierzchnię zyska także 60-metrowy łącznik z tą ulicą.

Kiedy kolejne?

Wielu osób zwraca się do magistratu z pytaniem, kiedy rozpoczną się prace remontowe na ich ulicach? Ten problem podnoszą mieszkańcy osiedla Grzybowa. – Analizujemy każdy sygnał od mieszkańców. Ulica Grzybowa jest już utwardzona. W Białej Podlaskiej mamy jeszcze wiele ulic gruntowych, ich budowa to priorytet nie tylko dla ich mieszkańców, ale i dla władz miasta również – zapewnia rzecznik prezydenta Michał Trantau, podkreślając, że dzięki staraniom prezydenta Dariusza Stefaniuka tegoroczny budżet inwestycyjny został