Prezydent Dzień Niepodległości świętować będzie z bialczanami

Dziś w całej Polsce brzmi Mazurek… Dzisiaj radości kanonada! Witamy wszyscy Niepodległość I Jedenasty Listopada…

W poniedziałek 11 listopada 1918 roku w lasku Compiègne pod Paryżem podpisano kapitulację Niemiec, kończąc I wojnę światową. Dla Polski był to niezwykły historyczny moment. Rozpadły się mocarstwa, które przez 123 lata dławiły marzenie Polaków o życiu w wolnej ojczyźnie.

Trud wojenny i niezłomność Naczelnika Józefa Piłsudskiego i żołnierzy Legionów wydały owoce. 10 listopada Piłsudski przyjechał do Warszawy. Na wieść o tym następnego dnia na ulicach Warszawy i innych polskich miast zawisły biało-czerwone flagi, zapanowała euforia. Dzień 11 listopada jako symboliczny początek Polski Niepodległej ustanowiono świętem narodowym w 1937 roku. Po II wojnie światowej jedną z pierwszych decyzji komunistycznej władzy, która brutalną siłą zaprowadzała nowe porządki, była likwidacja obchodów 11 listopada. Narodowe Święto Niepodległości dopiero w 1989 roku wróciło do kalendarza oficjalnych świąt państwowych.

Biała Podlaska

Miejskie uroczystości rozpocznie msza św. w intencji Ojczyzny, odprawiona o godz. 10 pw. NNMP. Na Placu Wolności podniesiona zostanie flaga, a przy Orle Niepodległości złożone zostaną kwiaty. O godz. 12 dzieci i młodzież staną na starcie rocznicowego biegu.

Jak dowiedzieliśmy się ok. godz. 18 do Białej Podlaskiej przyjedzie prezydent RP Andrzej Duda. Wraz z prezydentem Dariuszem Stefaniukiem odsłoni tablicę z nazwą ronda im. 1. Brygady Komendanta Józefa Piłsudskiego u zbiegu ul. Terebelskiej i Jana III Sobieskiego. Później Prezydent uda się na Plac Wolności, gdzie o godzinie 19.30 weźmie udział w koncercie pieśni patriotycznych. Będzie to wspólne śpiewanie z mieszkańcami., a na ekranach wyświetlane będą teksty piosenek.

Radzyń Podlaski

Po mszy św. w intencji Ojczyzny w Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, która rozpocznie się o godz. 10 mieszkańcy przemaszerują na Plac Wolności, gdzie o godz. 12 odbędzie się uroczysta ceremonia pod pomnikiem Niepodległości. Część artystyczna odbędzie się godzinę później w Radzyńskim Ośrodku Kultury. Wystąpią uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Dariusz Drzazga (skrzypce) i Corella Świeca (fortepian) zaprezentują koncert pt. „Muzyka Polska – Henryk Wieniawski”.

Parczew

Parczewskie uroczystości rozpoczną o godz. 9.45 zbiórką pocztów sztandarowych i delegacji pod Urzędem Miasta. W kwadrans później zgromadzenie złożą kwiaty przy pomniku Józefa Piłsudskiego. O godz. 10.30 odprawiona zostanie w Bazylice Mniejszej msza św. w intencji Ojczyzny, po której odbędzie się dalsza część uroczystości pod pomnikiem Niepodległości przy ul. Wojska Polskiego.

Międzyrzec Podlaski

W Międzyrzecu Podlaskim odbędzie się I Rodzinny Bieg Niepodległości. Bieg na dystansie 1750 m rozpocznie się po Mszy św. odprawionej w kościele św. Mikołaja i oficjalnych obchodach upamiętniających 97. rocznicę odzyskania Niepodległości. Start i meta przy plebanii, ul. Łukowska 6. Po rozdaniu nagród odbędzie się ognisko i pieczenie kiełbasek.

Terespol

Uroczystości rozpoczną się o godz. 10 mszą św. w kościele pw. Świętej Trójcy, po której odbędzie się złożenie wieńców i część oficjalna pod pomnikiem Obrońców Ojczyzny z 1920 r. Po przemarszu do Prochowni koncert pieśni patriotycznych zaprezentują chóry ,,Uścisk Dłoni” z Brześcia i terespolski chór Klubu Seniora ,,Srebrny Włos”. Będzie można obejrzeć również okolicznościowe wystawy:

,,11 Listopada – Legiony Piłsudskiego”, „Pogromca gen. Budionnego – gen. Franciszek Krajowski” oraz ,,Wojna i pokój. Brześć – lata 1914-1939”.