Modlitwa, wyzwanie i przygoda

W spotkaniu wzięli udział proboszczowie bialskich parafii, wolontariusze oraz Dariusz Stefaniuk, prezydent miasta Biała Podlaska. Miejsce konferencji nie zostało wybrane przypadkowo, ponieważ w tym budynku od połowy października działa Punkt Informacyjny Światowych Dni Młodzieży. Ks. dziekan Marian Daniluk przypomniał, że ideę ŚDM zapoczątkował nasz papież, św. Jan Paweł II.

– Idea ta przyjęła się i ciągle się rozrasta. To wydarzenie doniosłe dla całej Polski i naszej Małej Ojczyzny. Mamy okazję zaprezentować zgodnie z przysłowiem „Gość w dom, Bóg w dom” naszą podlaska gościnność, tradycje, kulturę, religijność i otwartość – przywitał zebranych ks. dziekan.

Przybywa życzliwych ludzi

Pięć dni przed ŚDM w Krakowie do naszych parafii przyjadą młodzi pielgrzymi z różnych stron świata. Dlatego też księża zwracają się z prośbą do parafian, aby przyjęli na kilka dni pątników pod swój dach.

Koordynator Światowych Dni Młodzieży Przystanek Biała – ks. Leszek Mućka zachęcał mieszkańców naszego miasta i poszczególnych gmin do zaangażowania w organizację tych spotkań. Apelował do młodych ludzi, aby włączyli się w działania, uczestniczyli w tych spotkaniach, a przede wszystkim: aby ofiarowali przyjezdnym swoją radość serca.

Młodzi muszą w tych dniach być gotowi do tańca i do różańca. – Jesteśmy wdzięczni, że w przygotowania włącza się coraz większa grupa życzliwych ludzi, przybywa rodzin chętnych do przyjęcia pielgrzymów pod swój dach, wolontariuszy i sponsorów. Duże wsparcie otrzymujemy również od bialskiego Urzędu Miasta i radnych – stwierdził ks. Leszek Mućka.

Miasto czeka na pątników

Jak zapewniał prezydent Dariusz Stefaniuk, miasto stało się partnerem w organizacji ŚDM. W centrum miasta na przy Placu Wolności (budynek Biblioteki Lekarskiej) uruchomiono Punkt Informacyjny, działający od poniedziałku do piątku, w godz.: 9.00 – 17.00.

Władze miasta zainicjowały spotkania z samorządami gminnymi, aby wspólnie prężniej włączyć się w przygotowania logistyczne i organizacyjne tego wydarzenia. Pojawi się również aplikacja mobilna w języku angielskim, która będzie zawierała informacje o Białej Podlaskiej, regionie i wydarzeniach. Z okazji pobytu pielgrzymów w mieście odbędzie się bowiem wiele imprez kulturalnych, spotkań integracyjnych, koncertów oraz Misterium Męki Pańskiej.

Zaplanowano wycieczki do miejsc kultu maryjnego, wyjazd do Siedlec i wiele innych form wspólnego spędzenia czasu. Co miesiąc w Białej Podlaskiej odbywa się „Przystanek Biała” przygotowujący duchowo mieszkańców do tego wydarzenia. 23 października spotkanie miało miejsce w kościele św. Anny. Uczestniczyło w nim ok. 300 młodych osób. Kolejne odbędzie się 27 listopada o godz. 19 w bazylice Miłosierdzia Bożego w Białej Podlaskiej.

Aktywność młodych

Światowe Dni Młodzieży to spotkania młodego pokolenia. Dlatego też w przygotowania z werwą włączyła się bialska młodzież, obecnie w działania zaangażowało się ok. 200 wolontariuszy i 6 liderów ŚDM.

– To cudowne wyzwanie i wielka przygoda. Lubię pomagać ludziom, od dziewięciu lat pracuję jako wolontariusz w środowiskowej świetlicy Dziupla. Nigdy nie uczestniczyłem w ŚDM, teraz przygotowania do tego wydarzenia traktuję jako możliwość wykazania się oraz uczestnictwa w czymś niezmiernie ważnym – mówi lider ŚDM Damian Trzpil. Wolontariuszy cieszy fakt, że ta idea gromadzi coraz więcej ludzi młodych. Comiesięczne spotkania gromadzą coraz liczniejszą rzeszę ludzi młodych. Wiele osób deklaruje pomoc, wsparcie i uczestnictwo w ŚDM.

– Przykładem aktywności naszej bialskiej młodzieży, był koncert pieśni religijnej zorganizowany przez młodzież Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica. To była ich inicjatywa, wspierająca Światowe