Wspólna modlitwa, integracja i świętowanie

W spotkaniu, udział wzięli Koordynatorzy Rejonu Parczew ks. Arkadiusz Markowski, ks. Marcin Prudaczuk, liderzy Rejonu Parczew: Paulina Radzikowska, Dawid Walenciuk, Jakub Wąsowski oraz burmistrz Paweł Kędracki.

– Od momentu, gdy św. Jan Paweł II zapoczątkował ideę Światowych Dni Młodzieży , młodzież z całego świata spotyka się, by wyznawać wiarę w Jezusa Chrystusa i nie wstydzić się tego. Jan Paweł II „zaraził”, nie tylko późniejszych papieży, ale też całą ludzkość. Jest to wydarzenie bez którego chrześcijanin nie może dzisiaj funkcjonować – przypominał koordynator Rejonu Parczew, ks. Arkadiusz Markowski.

„Czat ze słowem” i „Serce 2.0”

Na to niezwykłe wydarzenie jest zaproszony każdy, bez względu na wiek, bo przecież wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi. Ze ŚDM związane są również Znaki Święte: Drzewo Krzyża Świętego oraz Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Mieszkańcy Parczewa mieli okazję spotkania się z tymi Znakami podczas wyjątkowych uroczystości, jakie odbyły się rok temu. Światowe Dni Młodzieży są przede wszystkim okazją, abyśmy mogli poczuć się wspólnotą ludzi wierzących, nie tylko z osobami z naszego kraju, ale z chrześcijanami z całego świata. Punktem kulminacyjnym ŚDM jest spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem w Krakowie. Zanim to nastąpi młodzież będzie spotykać się w diecezjach. Do naszej Diecezji mają przyjechać młodzi ludzie ze Słowacji, Białorusi, Francji, Włoch, Wenezueli. Od 20 do 25 lipca 2015 roku będą oni mieszkali u rodzin z naszej parafii.

– Podczas tych pięciu dni będą mogli poznać naszą gościnność, tradycje oraz to, w jaki sposób żyjemy i funkcjonujemy – mówił ks. Arkadiusz.

Cała Polska została podzielona na dziesięć krain biblijnych. Rejon Parczew i Wisznice należy do Diecezji Siedleckiej nazwanej „Jerycho”. Rejonowe Centrum Światowych Dni Młodzieży działa już od ponad roku. Od tego czasu liderzy brali udział w różnego rodzaju szkoleniach, m. in. jak ma wyglądać organizacja ŚDM od strony prawnej oraz w jaki sposób pozyskać sponsorów.

– Naszym duchowym przygotowaniem do ŚDM były comiesięczne spotkania z młodzieżą „Czat ze słowem”. Teraz realizujemy projekt „Serce 2.0”, który będzie kontynuowany aż do samych ŚDM. Podczas tych spotkań promujemy ideę ŚDM wśród młodzieży i zachęcamy do pomocy przy ich organizacji – przypominał podczas konferencji Jakub Wąsowski, jeden z liderów Rejonu Parczew.

Do tej pory odbyło się kilka spotkań w szkołach, które miały na celu „zaszczepienie” ducha ŚDM wśród uczniów gimnazjów i szkół średnich. Dużym wydarzeniem był koncert zespołu Full Power Spirit, na który przybyła młodzież z parczewskich szkół.

Zrobi się trochę głośniej

– Wiele osób słyszało o Światowych Dniach Młodzieży, ale niewiele wiedziało na czym polega świadomość przynależności do tego, żeby czuć się zaproszonym na ŚDM – zwrócił uwagę Ks. Arkadiusz Markowski.

Dzięki tym spotkaniom i promocji liczba wolontariuszy stale się powiększa. – W najbliższym czasie chcemy, żeby o ŚDM zrobiło się trochę głośniej nie tylko w szkołach, ale wśród wszystkich mieszkańców Parczewa i okolic. W niedzielę 22 listopada organizujemy halowy turniej piłki nożnej, podczas którego odbędzie się akcja dobroczynna, z której dochód zostanie przeznaczony na organizację ŚDM – mówił Ks. Marcin Prudaczuk, Koordynator Rejonu Parczew.

Rozpoczyna się również etap pozyskiwania rodzin, które zechciałyby ugościć pątników. Oficjalne deklaracje rodzin będzie będą przyjmowane podczas tegorocznej kolędy duszpasterskiej.

– Robimy wstępne rozeznanie wśród rodzin i już teraz wiemy, że chętnych będzie bardzo dużo – zapewnia ks. Arkadiusz Markowski.

Do pomocy włączają się również władze Parczewa.

– Jestem bardzo dumny z naszej młodzieży, która tak pięknie angażuje się w organizację Światowych Dni Młodzieży. Dla nas, samorządów, Światowe Dni Młodzieży są okazją do promowania Ziemi Parczewskiej, naszej kultury i dorobku. Podczas tych pięciu dni na terenie Parczewa będzie przebywało ponad 300 osób z całego świata. To zdarza się bardzo rzadko, by taka liczba gości przebywała na terenie naszej gminy – mówił burmistrz Paweł Kędracki.

Przygotowywany jest już program uroczystości, ale na szczegółowy plan musimy jeszcze poczekać. Burmistrz zaznaczył, że to wydarzenie będzie bardzo dużym przedsięwzięciem pod względem logistycznym.

– Światowe Dni Młodzieży będą okazją do integracji młodzieży z naszych szkół, która będzie przecież gospodarzami tych uroczystości. A przede wszystkim powinniśmy pokazać naszą gościnność i codzienne życie” – zaznaczyła Anna Ignatowicz.