Płyta orkiestry Arti Sentemo

Zespół założył w 2013 roku Zbigniew Czuryło, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Karola Lipińskiego. Kierownik zespołu przypomniał w trakcie koncertu promującego płytę, że 3-4 lata temu niektórzy członkowie orkiestry nie znali instrumentu, nie potrafi li nic zagrać.

– Płyta potwierdza, że praca, determinacja i pasja pozwalają szybko osiągnąć sukces, a jej nagranie jest tylko potwierdzeniem wcześniejszych osiągnięć i sukcesów orkiestry – zespołowych oraz indywidualnych. – stwierdził Czuryło.

Warto przypomnieć, że uczniowie wchodzący w skład orkiestry to laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów akordeonowych w grze solowej. Zespół zaś otrzymał I Nagrodę na XXII Regionalnym Przeglądzie Akordeonowym w Lublinie oraz II nagrody na IX Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Puławach oraz na XVIII Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych Sanok 2014.

Pomysł nagrania płyty narodził się przed rokiem, po koncercie Arti Sentemo w ramach Dni Karola Lipińskiego.

– Było to trudne wyzwanie: artystyczne, ale także finansowe i organizacyjne – wspominał Zbigniew Czuryło. Problemem było bowiem znalezienie nie tylko sponsorów, ale także sali, w której mogłoby odbyć się nagranie. Jedne znajdowały się zbyt daleko, inne – poza zasięgiem finansowym. Koniec końców nagrania dokonano w sali widowiskowej Radzyńskiego Ośrodka Kultury.

Pracując od rana do nocy Arti Sentemo nagrało 18 utworów w trzy dni. Nie obyło się bez zabawnych epizodów – jak „wejście“ do nagrania dzwonów kościelnych, krakania wron czy ryku motocykla, ale trudności te udało się pokonać. Wielka w tym zasługa realizatora Piotra Rusakowicza. Nagranie płyty było możliwe dzięki finansowemu wsparciu grona sponsorów z Bankiem Spółdzielczym w Radzyniu na czele.