Dla muzeum i mieszkańców

Zanim odbudowany zostanie nieistniejący obecnie gmach Pałacu Radziwiłłowskiego w Białej Podlaskiej trzeba dbać o to, by nie rozsypało się to, co zostało w bialskiego zespołu pałacowo – parkowego. Z tego założenia wyszli bialscy włodarze, którzy wyasygnowali z miejskiej kasy 500 tys. zł na remont czterech pomieszczeń oficyny zachodniej Pałacu Radziwiłłowskiego, służących obecnie za magazyn.

Odrestaurowane sale mają nowe tynki i posadzki. W części z nich przywrócono charakterystyczne sklepienia kolebkowe. Pomieszczenia są dobrze oświetlone, ogrzewane i mają dostęp do mediów. To nowe powierzchnie wystawiennicze Muzeum Południowego Podlasia.

– Jeśli mamy być kulturalną stolicą regionu to nie może być takiej sytuacji, że brakuje w niej miejsc do pokazywania wartościowych dzieł sztuki. Często słyszę, że w Galerii Podlaskiej trudno zmieścić na jednej wystawie wszystkie prace danego autora, a w ciągu roku brakuje terminów żeby pokazać wszystkich. Dzięki nowym pomieszczeniom ta sytuacja się zmieni – mówi prezydent Dariusz Stefaniuk.