Pasjonat nie liczy godzin

Adrian chyba wcześniej nauczył się śpiewać niż mówić. Nie potrafi ł jeszcze pisać i czytać, a już śpiewał przypadkowo zasłyszane piosenki. Pamięta swój debiut publiczny, za piosenkę wykonaną na weselu otrzymał owacyjne brawa.

– Ten moment pokochałem i zapamiętałem na zawsze – wspomina z uśmiechem. W szkole podstawowej i w gimnazjum nauczyciele doceniali umiejętności wokalne chłopca, zachęcali go do udziału w różnego typu uroczystościach. Nad rozwojem talentu Adriana czuwali również jego rodzice.

– Jestem wdzięczny nauczycielom i rodzicom za wsparcie, zachętę, pomoc. Za ich motywację do ćwiczeń wówczas, gdy chwilami ogarniało mnie zniechęcenie – wyznaje z wdzięcznością.

Wybór szkoły średniej był oczywisty: bialskie IV Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica, które jako jedyne oferuje uczniom profi l muzyczny. Oczywiście zapisał się zaraz do szkolnego, chóru „Camerata”, który od wielu lat szczyci się wysokim poziomem artystycznym.

Praca i praca, bo talent to mało

Wiedzy muzycznej i szlifowania umiejętności wokalnych Adrianowi ciągle było mało. Zapisał się do Państwowej Szkoły Muzycznej w Białej Podlaskiej, gdzie zgłębia tajniki gry na perkusji. Zupełnie dobrze sobie radzi z grą na innych instrumentach, takich jak pianino i gitara. Ponadto uczęszcza na zajęcia Zespołu Wokalnego „Chwilka” przy Bialskim Centrum Kultury, który prowadzi maestro Ireneusz Parafiniuk. Oprócz zająć w zespole szczególnie ceni wysoko warsztaty wokalne, prowadzone przez mistrzów polskiej estrady. – Codziennie mam około dwunastu godzin zajęć. Ale pasjonuje mnie to co robię. Gdy wychodzę na scenę i zaczynam śpiewać, wówczas jestem w swoim – zapewnia.

Młodego wykonawcę wielokrotnie docenili jurorzy ogólnopolskich festiwali. Adrian zdobył I miejsce w konkursie „Wygraj sukces” w Tarnobrzegu, gdzie wykonywał bardzo trudny utwór Braci „Wierzę w lepszy świat”. Sukces powtórzył na festiwalu Podlaska Nuta. Zwyciężył w konkursie Diamenty Lublina, w którym nagrodą było nagranie płyty wspólnie z Mieczysławem Jureckim, basistą „Budki Sufl era” oraz współtwórcą formacji „Giganci Gitary”.Na XII Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Europejskiej „Nutka Poliglotka” zajął III miejsce w kategorii 16 – 19 lat.

Marzenia i plany

– To wyjątkowo uzdolniony chłopak. Posiada wszystkie walory głosowe. To diament wymagający tylko oszlifowania. Biorąc go pod opiekę, chciałbym wspólnie z nim odnaleźć właściwą mu drogę artystyczną – mówi Ireneusz Parafiniuk. Adrian jest zdecydowany kroczyć „muzyczną drogą”. Marzy o karierze wokalisty. Wszystkie wysiłki podporządkował temu celowi. Po ukończeniu liceum chce studiować na akademii muzycznej.