Połączyła ich pasja do muzyki

Założycielem, dyrygentem, a przede wszystkim pedagogiem tej grupy jest dyrektor szkoły Zbigniew Czuryło.

Nadrzędnym zadaniem każdego rodzica i pedagoga jest prawidłowe przygotowanie dziecka do życia oraz jego wszechstronny rozwój. Ten cel przyświeca również w pracy zawodowej Zbigniewowi Czuryle, który kształci muzycznie dzieci, czuwa nad ich rozwojem artystycznym oraz intelektualnym.

Dlaczego jednak w 2013 założył przy radzyńskiej PSM orkiestrę? – Chciałem aby moi wychowankowie wspólnie muzykowali i spędzali ze sobą czas, rozwijali swoje uzdolnienia oraz wrażliwość; żeby odkrywali radość jaka towarzyszy wykonywaniu utworu muzycznego i dzielili się tymi pozytywnymi emocjami z publicznością – ocenia Zbigniew Czuryło.

Moja orkiestra

Na początku w orkiestrze grało dziewięciu akordeonistów, potem dołączyli kolejni uczniowie, w tym dwie fl ecistki i dwóch perkusistów. Grupę młodych ludzi skupionych w orkiestrze połączyła pasja do muzyki, wspólne „zabawy” muzyczne i przyjaźń. Młodzież podczas prób gra zarówno klasykę, jak i muzykę rozrywkową. Działania założyciela i dyrygenta orkiestry wspierają rodzice. Wkrótce przy szkole powstało Stowarzyszenie Melodia-Art, obecnie prowadzące orkiestrę.

– To są moi podopieczni. Znam ich od dziecka, wychowałem i kształciłem. Udało mi się sukcesywnie rozwijać ich poziom wykonawczy. Przychodzą na próby, bo lubią spotykać się i grać. To moje dzieci, to moja orkiestra – cieszy się Zbigniew Czuryło.

Muzyka uskrzydla

Wspaniała atmosfera podczas prób, wsparcie ze strony szkoły, rodziców i przyjaciół – to wszystko łącznie musiało przynieść dobre efekty. Orkiestra już w pierwszym roku swojej działalności na konkursie regionalnym w Lublinie zdobyła II miejsce. W 2014 roku na międzynarodowym festiwalu w Giżycku wywalczyła II nagrodę, takie samo wyróżnienie otrzymała również na międzynarodowym konkursie w Sanoku. Rocznie daje około 25. koncertów w całym kraju. Podsumowaniem dotychczasowej pracy młodzieży i jej osiągnięć było nagranie płyty.

– Na koncert promocyjny tego nagrania przyszło 280 osób. Drzwi sali koncertowej nie domykały się. Dlatego też przygotowaliśmy kolejny występ – zaprasza Zbigniew Czuryło.

Kameralna Orkiestra Akordeonowa Arti–Sentemo

zaprasza na III Noworoczną Galę. Koncert odbędzie się w sobotę 9 stycznia o godz. 18.00 w sali widowiskowej przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych (ul. Sikorskiego) w Radzyniu Podlaskim. Wstęp wolny.