Sportowy kalejdoskop 2015

Styczeń

MULKS Zirve Terespol reprezentowała Polskę w Turcji na Mistrzostwa Świata Zirve. W grupie wiekowej do lat 15 kobiet Anna Chomiuk w dwuboju uzyskała 111 kg co dało jej 7 miejsce. Drużynowo zespół MULKS Zirve Terespol wywalczyła 8 pozycję na 19 startujących klubów.

Luty

Brydżyści BKB Biała Podlaska awansowali do finałowych zmagań o awans do II ligi. Dwa medale podczas halowych lekkoatletycznych mistrzostw Polski w Toruniu wywalczyli zawodnicy AZS AWF Biała Podlaska. W biegu na 3000 m Krzysztofowi Żebrowskiemu do złotego medalu zabrakło 23 setnych sekundy. W trójskoku kobiet na najniższym stopniu podium stanęła Anna Starzak, uzyskując wyniki 13,17 m.

Marzec

W Białej Podlaskiej, Parczewie i Międzyrzecu odbyły się 1 marca biegi upamiętniająe Żołnierzy Wyklętych.

W zawodach eliminacyjnych Zirve w Terespolu wzięło udział 35 zawodników z 4 klubów. W punktacji klubowej MULKS Zirve Terespol wyprzedził drużynę z Brześcia, na trzecim miejscu uplasowały się Orlęta Łuków, na czwartym OKS Start Otwock.

Zakończyły się zmagania w III lidze brydża sportowego. Bialski BKB ostatecznie zakończył rozgrywki na miejscu piątym. W Gliwicach odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów 17-18 latków. Zawodniczka bialskiego Żaka Jowita Sieńczyk zdobyła trzy złote medale na 100 , 200 , 400 metrów stylem zmiennym oraz była czwarta na 50 m stylem motylkowym i ósma na 50 m stylem dowolnym.

W Mistrzostwa Województwa Lubelskiego Juniorów Młodszych w Karate Kyokushin, Bialski Klub Karate zajął drużynowo 3 miejsce. Pierwsze miejsca wywalczyli: Artur Morszczuk Kajetan Kozakiewicz, Gabriel Koszołko, Damian Huczko, Paweł Konieczny, Karol Chodkowski.

Kwiecień

W Lublinie odbył się Finał Wojewódzki Mini Koszykówki Chłopców. Znakomicie wypadła w nim ekipa SP nr 9 z Białej Podlaskiej. Chłopcy z „Dziewiątki” dominowali, wygrywając wszystkie mecze.

W Finale Wojewódzkim Mini Koszykówki Dziewcząt rozegranym w Białej Podlaskiej triumfowała ekipa uczennic SP nr 2 z Białej Podlaskiej. Bialczanki wygrały turniej, nie dając rywalkom najmniejszych szans. Podczas Mistrzostw Świata do lat 17 w Limie (Peru) zawodnik MULKS Zirve Terespol Mateusz Skulimowski wywalczył siódme miejsce.

W VI Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w wyciskaniu sztangi leżąc w Zalesiu wzięło udział 150 zawodników i zawodniczek z 6 krajów (Słowacja, Łotwa, Szwecja, Ukraina, Armenia i Polska). Poprawiono 29 rekordów Polski oraz 5 rekordów świata. Najlepszy wynik osiągnął Grzegorz Wałga z Cieszyna (330 kg), w kategorii masters Wojciech Grabowski (275 kg). Wśród kobiet rekord Polski 100 kg ustanowiła Honorata Kaczorowska w wadze 63 kg.

W hali PSW w Białej Podlaskiej rozegrano dwa mecze towarzyskie w których reprezentacja Polski w futsalu U-21 uległa dwukrotnie rywalom z Holandii.

Wygraną bialskiej pary Tadeusz Denisiuk i Witold Grochulski zakończyły się Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w ramach eliminacji do Mistrzostw Polski Par w brydżu sportowym.

Maj

Podczas Grand Prix Polski Seniorów i Młodzieżowców w Taekwon-do w Pruszczu Gdańskim Emilia Pieńko (Żak Biała Podlaska) wywalczyła złoty medal w kat. walk pow. 65 kg juniorów.

Z brązowym medalem z Mistrzostw Polski w podnoszeniu ciężarów do lat 20 wrócił terespolanin Mateusz Sikora(kategoria +105 kg), uzyskując 306 kg (135 + 171). W Siedlcach odbyły się Mistrzostwa Polski LZS młodzików do lat 15 i 17 w podnoszeniu ciężarów. Bardzo dobrze zaprezentowali się w nich zawodnicy z Zirve Terespol. Anna Chomiuk zajęła 3 miejsce, a Magda Mazurkiewicz była piąta. Wśród chłopców Karol Juchimiuk wywalczył brązowy medal, Dawid Kotowski był czwarty.

W Szczecinie odbyły się Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu. Jowita Sieńczyk (Żak Biała Podlaska) zdobyła brązowy medal w kategorii seniorskiej na 200 metrów stylem zmiennym oraz czwarte miejsce na 400 metrów.

Czerwiec

Rozegrano finał wojewódzki w piłce nożnej dziewcząt w ramach Gimnazjady. Drugie miejsce wywalczyły uczennice z bialskiego PGm.

Pochodzący z Białej Podlaskiej Jakub Barszcz po raz kolejny został mistrzem Polski w szybownictwa w klasie standard. Na Słowacji odbyły się I Mistrzostwa Europy w Nordic Walking. Srebrny medal i tytuł wicemistrza Europy do lat 40 wywalczył bialczanin Piotr Wetoszka.

Lipiec

Na obiektach lekkoatletycznych bialskiej uczelni sportowej rozegrano 69. Mistrzostwa Polski Juniorów. Na starcie stanęła cała plejady polskich nadziei lekkoatletycznych, a wśród nich zawodnicy bialskiego Żaka. Największy sukces odniósł Dariusz Kowaluk, który w biegu na 800 metrów był drugi z wynikiem 48,21. W Białej Podlaskiej rozegrano mecz międzypaństwowy Polska – Białoruś piłkarek U19. Zakończył się on się wygraną naszych wschodnich sąsiadek. W pierwszej połowie spotkania zagrały zawodniczka AZS PSW Klaudia Lefeld i Agnieszka Jędrzejewicz, wychowanka Huraganu Międzyrzec Podlaski (obecnie Górnik Łęczna).

W Ciechanowie odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w podnoszeniu ciężarów. W punktacji medalowej MULKS Zirve Terespol zajął 1 miejsce, w punktacji klubowej ciężarowcy z Terespola uplasowali się na 6 pozycji. Złote medale dla Terespola zdobyli: Klaudia Chomiuk, Kacper Magielnicki oraz Mateusz Skulimowski.

Na 50 metrowej pływalni Rawszczyzna w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyła się XXI Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w pływaniu. Znakomicie wypadła na niej bialczanka Jowita Sieńczyk, która zdobyła 4 medale: Złoty medal na 400 m stylem zmiennym, srebrny na 200 m stylem zmiennym, i dwa brązowe na 50 m stylem motylkowym i 50 m stylem dowolnym.

Sierpień

Podczas kołobrzeskiej Fight Exclusive Night 8 Paweł Żelazowski, reprezentujący Dziki Wschód Biała Podlaska pokonał, Artura Piotrowskiego przez KO drugiej rundzie. To ósma wygrana Pawła przy jednej porażce na ringu profesjonalnym MMA. Najszybciej do mety kodeńskiego Biegu Sapiehów dobiegł Serhii Okseniuk z Ukrainy, czasem 00:47:38 ustanawiając nieoficjalny rekord trasy. W kategorii open kobiet, zwyciężyła Izabela Trzaskalska z Terespola z czasem 00:57:42. W szwedzkiej Landskronie na Mistrzostwach Europy w podnoszeniu ciężarów Juniorek i Juniorów do lat 15 i 17 zawodnik MULKS Zirve Terespol Mateusz Skolimowski, wywalczył srebrny medal.

Rozgrywki w Centralnej Lidze Juniorów w piłce nożnej rozpoczęli zawodnicy Akademii Piłkarskiej TOP-54 Biała Podlaska. W 61.Memoriale Janusza Kusocińskiego Anna Starzak, zawodniczka bialskiego AZS AWF wywalczyła drugie miejsce w konkursie trójskoku z wynikiem 13:37. Katarzyna Jendruchniewicz z Międzyrzeca Podl. została mistrzynią Polski w Nordic Walking w kategorii 30-39 lat na dystansie 5000 m. W kategorii 70+ bialczanin Mieczysław Bytniewski wywalczył srebro na 10000 m.

Wrzesień

Podczas mistrzostw Polski w tenisie ziemnym do lat 14 w deblu Patryk Frończuk (Gem Biała Podlaska) wraz z Tomaszem Frankowskim (DeSki Warszawa) wywalczyli brązowy medal.

W Białymstoku odbyły się lekkoatletyczne Młodzieżowe Mistrzostwa Polski. Startujący w nich zawodnik KS AZS AWF Biała Podlaska Bartłomiej Bedeniczuk zdobył brązowy medal w skoku wzwyż. Po raz drugi na obiektach bialskiej uczelni sportowej rozegrano Memoriał Kazimierza Rybaka. Najlepsi okazali się zawodnicy Huraganu Międzyrzec Podlaski, który na czas turnieju przyjęli nazwę AZS AWF Biała Podlaska pokonując w finale turnieju 3:0 LKPS Pszczółkę Lublin.

W Katowicach odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów w akrobatyce sportowej. Swój pierwszy start w imprezie tej rangi zanotowały zawodniczki MKS Żak Biała Podlaska, Gabriela Walczuk oraz Darma Bartoszewska. Podopieczne Waldemara Wiśniowskiego i Michała Biegajło zakwalifi kowały się do ścisłego fi nału i zajęły odpowiednio czwarte i szóste miejsce. Dzięki ich dobrym występom bialski klub został sklasyfi kowany na 4 miejscu w punktacji klubowej skoków na ścieżce. W Krakowie rozegrano II rzut ekstraklasy lekkoatletycznej. Mistrzem Polski została ekipa AZS AWF Warszawa, a lekkoatleci z AZS AWF Biała Podlaska dokonali historycznego osiągnięcia, plasując się na czwartym miejscu.

Październik

Izabela Trzaskalska z Terespola jako jedyna z polskich biegaczek stanęła na podium 37. PZU Maratonu Warszawskiego. W Szwecji odbyły się zawody pływackie Swedish Swim Games. Bialczanka Jowita Sieńczyk zdobyła dwa medal: srebrny na 200 m stylem zmiennym oraz brązowy na dystansie o połowę krótszym.

Listopad

W Białej Podlaskiej odbył się międzynarodowy turniej piłki ręcznej juniorów młodszych. Wygrała go reprezentacja Polski A, wyprzedzając Polskę B, Austrię i Białoruś.

Grudzień

Z trzema medalami z zimowych mistrzostw Polski w Lublinie wróciła Jowita Sieńczyk (Żak Biała Podlaska). Bialczanka zdobyła srebrny medal na 400 metrów stylem zmiennym. Na dystansie czterokrotnie krótszym przegrała z utytułowanymi Katarzyną Baranowską (AZS AWFiS Gdańsk) i Aleksandrą Urbańczyk (AZS UŁ-PŁ Łódź). Na 200 m stylem zmiennym zajęła również trzecie miejsce.