Nie przegap dopłat na paliwo

Od poniedziałku 1 lutego do poniedziałku 29 lutego będzie można składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa, użytego do produkcji rolnej.

Wnioski o rozliczenia składa się do wójta lub burmistrza (zależnie od miejsca położenia gruntów) – podstawą wniosku są faktury VAT, potwierdzające zakup oleju napędowego (lub ich kopie) w okresie od 1 sierpnia 2015 r. do 31 stycznia 2016 r.

Dobra wiadomość jest taka, że nowy rząd premier Beaty Szydło jeszcze jesienią jedną ze swoich pierwszych decyzji w sprawie rolnictwa podwyższył stawkę zwrotu akcyzy w 2016 roku – rośnie ona o 5 groszy, do 1 zł od litra zużytego paliwa. Jednocześnie rząd podwyższył limit zwrotu podatku akcyzowego na 1 ha użytków rolnych – teraz wyniesie on maksymalnie 86 zł od hektara użytków rolnych. (W 2014 r. i 2015 r. stawka zwrotu wynosiła 0,95 zł na 1 litr oleju, a limit zwrotu na 1 ha – 81,70 zł).

Jaką kwotę zwrotu można otrzymać?

Żeby obliczyć wysokość aktualnego zwrotu trzeba pomnożyć liczbę litrów zakupionego oleju napędowego (od 1 sierpnia do 31 stycznia) i pomnożyć ją przez 1 zł. Kwota ta nie może być większa od limitu, wynikającego z pomnożenia liczby posiadanych hektarów użytków rolnych przez stawkę 86 zł.

Pieniądze z zatwierdzonych wniosków będą wypłacane w terminie od 1 do 29 kwietnia 2016 roku przelewem lub w gotówce. Pełny zwrot akcyzy od paliwa rolniczego było jednym z postulatów PiS w kampanii wyborczej. O podniesienie stawki zwrotu tego podatku postulowały izby rolnicze i organizacje branżowe, które oczekiwały stawki zwrotu na poziomie 1,20 zł (przepisy unijne dopuszczają tu kwotę do 1,30 zł).

Przedstawicie rządu podkreślają jednak, że skala podwyżki odpowiada obecnym możliwościom budżetu, a jej podwyższanie będzie możliwe w miarę możliwości kasy państwa. Sek

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij