70. rocznica opanowania Parczewa

Akcja ta, jak wyjaśnia w swojej książce „Pogrom czy odwet?” historyk Mariusz Bechta, nie była wymierzona przeciwko ludności żydowskiej lecz przeciw komunistycznym kolaborantom. W miniony piątek, dokładnie 70 lat po tamtych wydarzeniach, w Urzędzie Miejskim w Parczewie odbyła się konferencja naukowa pt. „Akcja zbrojna WiN w Parczewie 5 lutego 1946 roku na tle podziemia niepodległościowego na Lubelszczyźnie”.

Prelegentami byli naukowcy z UMCS, lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej i Warszawy. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych i państwowych, mieszkańcy Parczewa oraz młodzież z parczewskich szkół. Najważniejszym gościem konferencji był uczestnik wydarzeń sprzed 70 lat, a zarazem bohater muralu upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych na budynku Urzędu Miejskiego – Stanisław Pakuła ps. „Krzewina”.

Organizatorami konferencji był burmistrz Paweł Kędracki oraz Instytut Historii lubelskiego UMCS. Patronat honorowy objął Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski, senator Grzegorz Bierecki, Janusz Szewczak, poseł na

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij