Biegi Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 Marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – to święto nie tylko tych, który walczyli z bronią w ręku, ale również wspierających ich „cywili”: zaopatrujących żołnierzy w żywność, ukrywających i lecących rannych, przenoszących meldunki.

W 2013 roku Fundacja „Wolność i Demokracja” zainicjowała Biegi Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku odbędą się one w niedzielę 28 lutego w 180 miejscowościach, w tym w 5 na Południowym Podlasiu. Podczas biegów prowadzona będzie zbiórka na Pomnik Polaków zmarłych w Związku Sowieckim w czasie Wielkiego Głodu.

Biała Podlaska

Bialskie uroczystości pod egidą Urzędu Miasta i Klubu Biegacza „Biała Biega” rozpoczną się o godz. 10 mszą św. w kościele pw. Narodzenia NMP, po której pod Zakładem Karnym nastąpi odsłonięcie pamiątkowej tablicy, a o godz. 12 wystartują biegacze, którzy do pokonania będą mieli 1963 m (w 1963 roku poległ w podlubelskim Majdanie ostatni z Żołnierzy Wyklętych, sierżant Józef Franczak, ps. „Lalek”) lub 5000 m.

Kodeń

Urząd Gminy zaprasza na Kalwarię Kodeńską, gdzie o godz. 13 odbędzie się start do biegu na dystansie 1963 m.

Konstantynów

Biegacze będą mieli do pokonania dystans 1963 m. Start o godz. 12 w parku przy Pałacu Platerów. Organizator – Stowarzyszenie Ziemi Konstantynowskiej – zapewnia po biegu posiłek regeneracyjny.

Parczew

Parczewski magistrat przygotował 3 dystanse: 750 m (dla dzieci) oraz 1963 i 5000 m (biegi otwarte). Start do pierwszego o godz. 13,15 sprzed Urzędu Miejskiego. Po biegach – grochówka i gorąca herbata oraz część artystyczna.

Radzyń Podlaski

Bieg na 1963 z zorganizował „Radzyń Wyklęty”. Zapisy do biegu o godz. 11 na dziedzińcu Pałacu Potockich, start o godz. 12. Wydarzenia towarzyszące obchodom odbywać się będą w trakcie całego nadchodzącego tygodnia (m. in. wystawy, Droga Krzyżowa, zawody strzeleckie).