Kolejny krok ku podstrefie ekonomicznej

– Powstanie specjalnej podstrefy ekonomicznej – jedna z głównych zapowiedzi wyborczych prezydenta Dariusza Stefaniuka – jest konsekwentnie realizowana.

To kilkaset, a nawet kilka tysięcy miejsc pracy, to impuls dla lokalnej gospodarki. Ważna w tym wypadku jest budowa wschodniej obwodnicy miasta, który połączy lotnisko z drogą krajową nr 2. Władze miasta nieustannie walczą o jej powstanie – mówi Michał Trantau, rzecznik prasowy prezydenta. Władze miasta intensywnie pracują nad utworzeniem podstrefy ekonomicznej. – Trwają procedury związane ze zmianą planu zagospodarowania przestrzennego. Pracujemy także nad projektem unijnym, dzięki któremu będziemy mogli uzbroić część terenów. Liczymy na pomoc finansową w wysokości 12 mln zł – wyjaśnia Adam Chodziński, zastępca prezydenta.

Starania władz miejskich zostały zauważone w kraju. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna zwróciła się z zapytaniem, czy Biała Podlaska nie jest zainteresowana udziałem w niej.

– Na początku wydawało się to trochę egzotyczne, ale teraz uważam, że to dobry kierunek. Utwierdziły mnie w tym rozmowy z samorządowcami – mówi Dariusz Stefaniuk. – Sojusznikiem w pracach nad podstrefą stała się Agencja Mienia Wojskowego. Instytucja chce z nami współpracować, stworzymy wspólną ofertę inwestycyjną – dodaje prezydent.

Dariusz Stefaniuk wraz ze swoim zastępcą Adamem Chodzińskim złożyli wizytę roboczą w Sopocie, gdzie spotkali się z Aleksandrą Jankowską, prezesem Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Anną Różycką, dyrektorem biura zarządzania projektami inwestycyjnymi. W trakcie spotkania włodarze mówili o przygotowaniach do wdrożenia pomysłów związanych z utworzeniem podstrefy ekonomicznej w naszym mieście.

Do nawiązania współpracy z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną zachęcają dane liczbowe. Obejmuje ona obecnie dwadzieścia dziewięć podstref o łącznym obszarze ponad 2 tys. ha: 560 ha w województwie pomorskim, blisko 830 ha w kujawsko-pomorskim, 586 ha w zachodniopomorskim oraz 64 ha w wielkopolskim, na których działalność gospodarcza może być prowadzona na preferencyjnych zasadach.