Stop nielegalnemu hazardowi

Po dokładnym sprawdzeniu maszyn okazało się, że wszystkie działają wbrew przepisom ustawy o grach hazardowych. Funkcjonariusze zatrzymali automaty. Będą stanowiły dowód w dalszym postępowaniu prowadzonym przez Urząd Celny w Białej Podlaskiej.

To nie pierwsze i najprawdopodobniej nie ostatnie takie urządzenia zatrzymane w naszym mieście. Nielegalny hazard kwitnie w całej Polsce. Nierzadkie są przypadki, że w tych samych lokalach, z których jednego dnia zabrano nielegalne maszyny, już następnego – pojawiają się nowe. Dzieje się tak, bowiem to bardzo lukratywny proceder, a jednocześnie bardzo niebezpieczny dla najmłodszych.

– Rynek nielegalnie działających salonów z automatami jest niezwykle niepokojący. Organizatorzy takiego procederu dopuszczają do gry również młodzież szkolną, podczas gdy badania wykazują, że ryzyko uzależnienia od gier hazardowych przed 18 rokiem życia wynosi aż 50% – mówi podkomisarz Marzena Siemieniuk rzecznik prasowy Izby Celnej w Białej Podlaskiej. – A tzw. „jednoręcy bandyci”, czyli łatwo dostępne i pozornie niegroźne kolorowe maszyny uzależniają najbardziej, zwłaszcza że w grze chodzi o małe stawki i małe wygrane. Bo jak twierdzą specjaliści, im wygrana jest mniejsza, tym mniejszy jest dyskomfort związany ze strachem w razie przegranej – dodaje pani rzecznik.

Organizatorów tego procederu nie są w stanie odstraszyć nawet grożące im kary: grzywna, kara do 3 lat pozbawienia wolności (lub obie te kary łącznie) oraz – dodatkowo – kara administracyjna, wynosząca 12 tys. zł od każdego nielegalnie działającego automatu. Walka z automatami to priorytet dla prezydenta Dariusza Stefaniuka i nowego kierownictwa bialskiej izby celnej.

Planowane są dalsze wspólne działania oraz akcje profilaktyczne. Ich efekt będzie znacznie potężniejszy, jeśli ta kwestia nie będzie obojętna również obywatelom Białej Podlaskiej.

Gdzie zgłaszać „jednorękich bandytów”:

800 060 000 – infolinia Izby Celnej
986 – telefon alarmowy Straży Miejskiej
997 – telefon alarmowy Policji