ŚDM: czas radosnego oczekiwania i wielkiej pracy

Zapoczątkowane w 1985 roku z inicjatywy Jana Pawła II Światowe Dni Młodzieży, skupiające młodych ludzi z całego świata już po raz drugi odbędą się w naszym kraju – od 26 do 31 lipca br. Zagraniczni pielgrzymi zaczną przybywać do Polski, również na Podlasie, już od 20 lipca. Jak nasz region przygotowuje się do tego wydarzenia?

Biała Podlaska

Punkt informacyjny przy ul. Brzeskiej działa już od ubiegłego roku. Co miesiąc organizowane są Przystanki ŚDM, w marcu br. zakończyła się akcja informacyjna prowadzona w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. W Niedzielę Palmową ulicami po raz pierwszy przejdzie Misterium Męki Pańskiej. – Formularz zgłoszeniowy wolontariusza wypełniło ok. 250 osób, ale zainteresowanie dorywczą pomocą jest znacznie większe – dowiadujemy się w punkcie informacyjnym, mieszczącym się vis a vis wejścia do oddziału Głównej Biblioteki Lekarskiej.

– Około 200 osób zapisało się na trzydniowy wyjazd do Krakowa i tyleż samo na wyjazd jednodniowy – mówi ks. Jarosław Rękawek, wicekoordynator ŚDM Przystanek Biała.

Bardzo dużo jest również rodzin zainteresowanych przyjęciem pielgrzymów, których przyjedzie 20 lipca ok. 800.

Radzyń Podlaski

– 462 osoby zgłosiły akces wyjazdu na ŚDM do Krakowa, 150 pełnić będzie rolę wolontariuszy. Listę rodzin, które podejmą gości z zagranicy mamy już w zasadzie zamkniętą – mówi ks. Mariusz Baran, rejonowy koordynator w Radzyniu Podlaskim.

20 lipca przybędzie do Radzynia 370 pielgrzymów z Francji, Portugalii, Białorusi, Słowacji, Arabii Saudyjskiej, Wenezueli. Być może dołączą do nich jeszcze grupy z Meksyku i Australii. – Ale pracy jest jeszcze bardzo dużo, choćby nad organizacją wyżywienia czy wynajmem autokarów – dodaje ks. Mariusz.

Parczew

W dniach 20 – 25 lipca w Parczewie i na terenie powiatu oraz dekanatu wisznickiego przebywać będzie ok. 300 pielgrzymów z Francji, Włoch, Słowacji, Białorusi i Wenezueli. Rankiem 25 lica udadzą się do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Pojedzie tam również ok 250 mieszkańców rejonu. – Do zorganizowania ich pobytu w naszym rejonie włączyło się dotychczas 82 wolontariuszy, którzy złożyli deklaracje, to głównie młodzież ucząca się. Zgłoszenia wciąż trwają, mile widziane są również osoby starsze – mówi Paulina Radzikowska, jej rolą jest m.in. kontakt z mediami. Rodziny, które zdecydują się przyjąć gości, mogą zgłaszać akces w swoich parafiach, choć już obecnie zgłosiło się ich bardzo wiele. Międzyrzec Podlaski

150 wolontariuszy spotka się w sobotę w Pałacu Potockich na pierwszym spotkaniu informacyjnym. Od niedzieli zaś w Pałacu rozpocznie pracę punkt informacyjny, w którym będzie można zgłaszać chęć przyjęcia gości. Podobnie jak w innych miejscowościach zainteresowanych rodzin jest bardzo wiele. – Spodziewamy się 450 pielgrzymów z Portugalii, Francji, Włoch, Białorusi i Puerto Rico – mówi Agnieszka Kot, jeden z organizatorów ŚDM w Międzyrzecu. Wszyscy goście mają już zapewniony nocleg. Na wyjazd do Krakowa zgłosiło się 280 osób.