Fascynacje ornitologiczne

Malarka ukończyła Wydział Malarstwa w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, w pracowni prof. Stanisława Baja i dr Arkadiusza Karapudy. Aneks do dyplomu zrealizowała w pracowni tkaniny artystycznej pod kierunkiem prof. Doroty Grynczel.

– W zeszłym roku obroniłam dyplom, poszłam zaciosem i obecnie jestem doktorantką na macierzystej uczelni – mówi artystka.

Przed bialskim wernisażem towarzyszyły jej ogromne emocje.

– To pierwsza moja indywidualna prezentacja, czyli wejście w dorosłe życie artystyczne – przekonywała samą siebie. Ciągle jednak powtarzała sobie pytania: Czy moje prace się obronią? Jak je ocenia odbiorcy? W tych chwilach artystkę wspierała rodzina, przyjaciele oraz prof. Stanisław Baj.

Natura i malarstwo

Podstawą malarstwa Aleksandry Rzeszowiak jest zauroczenie naturą. Świat przyrody, jej obfitość, różnorodność form, kształtów i kolorów fascynował malarkę od dziecka.

– Obecnie swoją uwagę skupiam uwagę głównie na ornitologii. Oglądanie fi lmów o ptakach i zdjęć już mi nie wystarcza, postanowiłam bliżej przyjrzeć się tym władcom przestworzy. Zapisałam się do koła sokolników, działającym przy warszawskiej SGGW. Tam mam przyjemność obcowania z sokołami, sowami, jastrzębiami oraz krukami. Ptak i jego pióra, z których każde pełni inną rolę podczas lotu, to magia, metafizyka – zapewnia Aleksandra.

Początkowo artystka portretowała ptaki: te przemierzające oceany i te nie potrafi ące latać. Bogata kolorystyka ich upierzenia stanowi w ocenie malarki prawdziwy raj dla osób wrażliwych na piękno. Następnie zaciekawiła się piórami:

ich budową, delikatność i wytrzymałością. – Zbieram pióra ptasie. Swoje fascynacje w zaciszu domowej pracowni przenoszę na płótna. Przy pomocy różnych narzędzi i technik staram się oddać specyfi kę ptasiego upierzenia. Interpretuję je jednak na swój sposób. Moje prace mają formę abstrakcyjną – mówi artystka.

Aleksandra w otoczeniu przyrody wypoczywa, relaksuje się, poszukuje źródeł inspiracji twórczych i pracuje. To całkowicie ją pochłania, przynosi radość i satysfakcję. – Nie zagłębiam się w problemy egzystencjonalne, problemy ludzkie. Wolę swoje pierzarki – stwierdza.

Świat kolorów

„Upierzenia” to zbiór niezwykle kolorowych obrazów, wykonanych różnymi technikami. Paleta barw płócien współgra z padającym na nie światłem. Patrząc na poszczególne prace trudno nie dostrzec wrażliwości artystki oraz – mimo jej młodego wieku – doskonałego warsztatu.

Wbrew obawom Aleksandry jej prace obroniły się: skupiają uwagę widzów i budzą pozytywne emocje. Agata Panasiuk