Pierwsze decyzje wydane, pieniądze są w drodze

Rodzice wzięli sobie do serca fakt, że jeśli wnioski o świadczenia wychowawcze na dziecko w wysokości 500 zł miesięcznie złożą od 1 kwietnia do końca czerwca br. to pieniądze będą otrzymywać od kwietnia.

Jeżeli zaś wniosek wpłynie po tym terminie, świadczenia wypłacane będzie począwszy od miesiąca, w którym wniosek został złożony. Tylko w 3 największych miastach regionu: Białej Podlaskiej, Radzyniu i Parczewie do wtorku wnioski złożyło prawie 1 800 rodzin.

Wolimy papier od internetu

W Białej Podlaskiej do wtorku do godz. 15 złożono blisko 1100 wniosków o świadczenia. – Zainteresowanie jest bardzo duże, jednak nie odnotowaliśmy większych kolejek. Wszystko przez fakt, że wniosek można złożyć także w sekretariacie każdej bialskiej szkoły i przedszkola – informuje Michał Trantau, rzecznik prezydenta. Radzynianie mogą składać wnioski w Gminnym i Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Dotychczas złożyło je 388 rodzin.

– Do wtorku wpłynęły 163 wnioski, w tym tylko 16 za pośrednictwem internetu, 147 mieszkańcy złożyli osobiście – mówi Lidia Tarnowska, kierowniczka GOPS-u.

– Otrzymaliśmy dotychczas 78 wniosków elektronicznych oraz 147 w formie papierowej – dodaje Krzysztof Żurawski, informatyk MOPS-u.

W niespełna 11 – tysięcznym Parczewie również do wtorku wpłynęło 309 wniosków. – W tym 260 złożonych osobiście i 49 za pośrednictwem internetu – podlicza Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. W gminie Parczew mieszkańcy mogą pobierać i składać wnioski również w 5 placówkach oświatowych na terenie miasta, a także w szkołach w Przewłoce i Tyśmienicy.

Reasumując stwierdzić można, że wolimy dwukrotną wizytę w urzędzie: w celu pobrania, a następnie złożenia wniosku od wygodniejszej wydawałoby się formy pobrania formularza dokumentu z sieci, wypełnienia go i wysłania za pośrednictwem internetu. To forma wygodniejsza, ale i niebezpieczna.

Uwaga na oszustów

Już w 2015 roku pojawiały się w internecie zakładane przez oszustów strony oferujące możliwość pobrania gotowego wniosku, gdzie za jego pobranie trzeba było wpisać numer telefonu. Obecnie prób wyłudzenia pieniędzy jest więcej. Związek Banków Polskich apeluje, by przestrzegać zasad bezpieczeństwa obrotu elektronicznego podczas składania wniosków za pośrednictwem internetu.

Trzeba sprawdzić bezpieczne połączenie internetowe – "htps://”. Nie należy otwierać korespondencji z niewiadomego źródła i załączonych plików lub linków. Adres internetowy banku trzeba wpisywać z klawiatury, używać tego adresu internetowego, który bank wskazał w umowie. Nie należy i nie można wykorzystywać przeglądarek internetowych do znalezienia adresu banku, ponieważ przestępcy mogą usytuować wyżej stronę, która podszywa się pod nasz bank.

Pomocne informacje, infolinia (81) 74 24 240

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim działa specjalna infolinia, dotycząca rządowego Programu Rodzina 500 plus. Od poniedziałku do piątku w godz. 9 – 14 pod nr. tel. (81) 74 24 240 dyżurują specjaliści Wydziału Polityki Społecznej LUW.

http://www.lublin.uw.gov.pl/program-rodzina-500

Na tej stronie internetowej znajdziemy nie tylko podstawowe informacje o programie Rodzina 500 plus, wzór wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego, ale i dane teleadresowe oraz godziny pracy placówek gminnych z województwa lubelskiego, przyjmujących wnioski.